Poradnik dla Rodziców – „Dopalacze – nowe narkotyki”

Drodzy Rodzice dzisiejszym artykułem pt., „Dopalacze – nowe narkotyki ” chcemy rozpocząć cykl pt. „Poradnik dla Rodziców”, w którym będziecie Państwo mogli znaleźć wiadomości, artykuły, informacje, strony internetowe poświęcone zagadnieniom i problemom, z którymi spotykacie się coraz częściej we współczesnym świecie, a które dotyczyć mogą waszych dzieci.

W dzisiejszym, pierwszym materiale chcemy przybliżyć Wam temat Dopalaczy nazywanych często nowymi narkotykami. Dopalacze stały się bowiem nowym utrapieniem rodziców. Swego czasu temat dopalaczy stał się głośny na skutek masowych zatruć po zażyciu tych niebezpiecznych substancji psychoaktywnych. Ofiarami są przede wszystkim młodzież oraz dzieci. Co należy wiedzieć na temat dopalaczy? Co zrobić, by uchronić dzieci przed kontaktem z nimi? Jak rozpoznać, że ktoś jest pod wpływem dopalaczy?

Co to są dopalacze?

Dopalacze – czyli nowe narkotyki – to produkty o zróżnicowanym składzie, które łączy jedna wspólna cecha: zawierają substancje psychoaktywne działające na układ nerwowy człowieka w podobny sposób do dotychczas znanych narkotyków.

Substancje te są zarówno produkowane przez człowieka, (czyli syntetyczne), jak i pozyskiwane z roślin.

Dopalacze zawierają niezwykle groźne substancje dla zdrowia i życia osoby, która je zażyje. Mimo tego, że na ich opakowaniach widnieje napis: „Produkt nie jest przeznaczony do spożycia”, właśnie z taką intencją jest sprzedawany.

W grupie „dopalaczy” znajdują się substancje o różnym działaniu. Możemy je podzielić na trzy typy:

– działaniu pobudzającym,

– o działaniu halucynogennym

– o działaniu reklamowanym jako zbliżony do marihuany.

Większość „dopalaczy” charakteryzuje się tym, że już w niewielkich dawkach działają na ośrodkowy układ nerwowy. Dlatego bardzo łatwo można je przedawkować, co prowadzi do poważnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego, a nawet śmierci.

 „Dopalacze” to różnego rodzaju produkty zawierające substancje psychoaktywne, mają za zadanie wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego substancji zdelegalizowanych. W zależności od typu produktu, imitują swoje nielegalne odpowiedniki: środki stymulujące (amfetamina), eforyzujące np. (ekstazy), relaksujące (np. konopie indyjskie), psychodeliczne i halucynogenne (np. LSD). Z tym faktem wiążą się ogromne zagrożenia dla zdrowia i życia. Po pierwsze nie wiadomo, jakie substancje znajdują się w „dopalaczach” i w jakich ilościach, w związku, z czym niezbadany jest sposób oddziaływania na pracę różnych organów wewnętrznych, jak bardzo mogą zaszkodzić osobie, która je zażyła i jaka dawka może być śmiertelna. Dlatego osobom, które zażyły te produkty może być trudno udzielić skutecznej pomocy medycznej. Po drugie „dopalacze” produkowane są w niesterylnych warunkach, często w związku z tym znajdują się w nich różne zanieczyszczenia, które dodatkowo oddziaływają negatywnie na organizm i przyczyniają się do utraty zdrowia osób, które zażyły tych narkotyków.

Objawy zatrucia dopalaczami:

Objawy zatrucia dopalaczami najczęściej skupiają się ośrodkowym układzie nerwowym, zwykle to:

– zaburzenia świadomości,

– bóle głowy,

– zaburzenia orientacji,

– bełkotliwa mowa,

– omdlenia,

– kołatanie serca,

– spadki ciśnienia tętniczego krwi,

 – wymioty,

– wahania nastroju (na zmianę depresja i euforia).

Takie objawy utrzymują się około doby, czasem dochodzą jeszcze zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.

Dopalacze mogą w sposób trwały uszkodzić serce, wątrobę, nerki czy mózg.

Liczba zatruć i zgonów związanych z użyciem środków zastępczych w Polsce wzrasta. Leczenie zatruć jest długotrwałe i nie zawsze gwarantuje powrót do pełni sił.

Gdzie szukać pomocy?

 Bazy internetowe:

www.dopalaczeinfo.pl,

www.narkomania.org.pl,

www.nacomito.com.pl,

www.kbpn.gov.pl.

Telefony zaufania:

– Bezpłatna infolinia Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 800-060-800,

– Narkotyki – Narkomania Ogólnopolski Telefon Zaufania – 801-199-990 (czynny codziennie w godzinach 16.00 – 21.00),

– Telefon dla Rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci – 800 100 100,

– Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111,

– Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12,

– Numer alarmowy na terenie Unii Europejskiej – 112

Warto również zobaczyć:

https://www.youtube.com/watch?v=P-8a1roBc8g

https://www.youtube.com/watch?v=g8Ve1Sq19Dw