Zwiedzaj z nami Polskę w wakacje ! – Kaszuby

By odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku i przeżyć niezwykłe chwile wcale nie trzeba jechać daleko. Wystarczy wybrać się do malowniczej Szwajcarii. Jeśli nerwowo przeszukujecie teraz szufladę w poszukiwaniu dokumentów to spieszymy z informacją – paszport nie będzie Wam potrzebny! Bo owszem, jedziemy do Szwajcarii, ale tej Kaszubskiej! A czekają tu na Was naprawdę zachwycające widoki: jeziora, rzeki, lasy, wzgórza, a między nimi wciśnięte małe, urocze wsie. Kaszuby to idealny pomysł dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas, ale również i dla tych, którzy poszukują ciszy oraz spokoju – tu każdy znajdzie wymarzone miejsce dla siebie. Dodajmy do tego niepowtarzalne tradycje kaszubskie oraz niesamowitą gościnność mieszkańców! Polecamy Kaszuby!

Jedna z najpiękniejszych tras na Pomorzu: Droga Kaszubska. Zaczyna się w Garczu, potem biegnie m.in. przez Chmielno, Brodnicę Dolną, Ostrzyce aż do podnóża naszego największego pomorskiego wzniesienia, Wieżycy. Teoretycznie można ją pokonać w 25 minut, ale zarezerwujcie sobie na nią przynajmniej dwa dni oraz przygotujcie aparat z w pełni naładowaną baterią. Po prostu takie widoki czekają na Was po drodze, że będziecie chcieli się, co chwilę zatrzymać.

A przystanąć można przy jednym z sześciu jezior i wskoczyć do orzeźwiającej wody lub po prostu rozkoszować się otaczającą nas piękną naturą.

Warto też zatrzymać się i wejść na jeden z licznych punktów widokowych, z których roztacza się panorama na Szwajcarię Kaszubską – takie punkty znajdziecie m.in. w Ręboszewie (Sobótka), Złotej Górze, Ostrzycach (Jastrzębia Góra) i oczywiście w Wieżycy.

Po drodze czekają też na Was malowniczo położone wsie – największą z nich jest Chmielno, które wielokrotnie zdobywało tytuł Perełki Pomorza.

W Chmielnie warto zresztą przystanąć na dłużej, bo jest tu kilka ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Spacerując nad brzegiem jeziora Białego natraficie na pewien bardzo charakterystyczny element – na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że oto ktoś nad jeziorem postawił żelazny tron. To pięknie zdobiona Ławka przyjaźni, która symbolizuje więź łącząca Chmielno z partnerskim miastem Hamminkeln.

Polecamy też zajrzeć do Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów – tu poznać można tradycję kaszubskiego garncarstwa. Rodzinny warsztat działa w Chmielnie od 1907 roku, nie tylko możecie posłuchać tu, co nieco o historii i procesie powstawania wyrobów, ale też samemu ulepić coś z gliny. Na Drodze Kaszubskiej spotkacie samotny wiatrak stojący na szczycie wzgórza Sobótka w Ręboszewie. To miejsc Was zachwyci! Po pierwsze: sam koźlak robi wrażenie, możecie zajrzeć do środka, zobaczyć oryginalny mechanizm, który go napędzał. Po drugie: możecie podziwiać przepiękną panoramę Kaszub. Po trzecie: możecie napić się kawy i rozkoszować malowniczymi widokami. Ale najlepsze zostawiliśmy na koniec: możecie w tym wiatraku spędzić noc! Do dyspozycji jest wygodnie urządzony apartament lub przestrzeń w górnej części budynku – śpi się na punkcie widokowym! A obudzić się rano i móc podziwiać taki pejzaż zza okna – bezcenne!

Na Kaszubach jest wiele ciekawszych rzeczy do robienia niż leżenie plackiem na piasku. W końcu to kraina rzek i jezior! Możecie wypożyczyć kajaki lub rowery wodne, a potem po lekkiej rozgrzewce wyruszyć na Kółko Raduńskie. To jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce – biegnie przez 10 kaszubskich jezior, które połączone są ze sobą w formie pętli. W sumie do przebycia mamy ponad 40 km na kajaku! Na pierwszy raz zawsze można wybrać nieco krótszą trasę albo zaplanować po prostu kilkudniowy spływ. Po drodze czekają na Was bajeczne krajobrazy. Dla bardziej obytych w temacie: kaszubskie jeziora świetnie nadają się do żeglowania!

Kaszubski Park Krajobrazowy to też świetne tereny dla miłośników dwóch kółek oraz nordic walking. Można wybrać jedną z gotowych tras lub pójść na totalny żywioł przez lasy i wzgórza. Turystyka rowerowa jest coraz bardziej popularna i na Kaszubach, więc bez problemu można też wypożyczyć rowery w jednym z punktów noclegowych.

Znajdzie się też coś dla poszukiwaczy bardziej ekstremalnych wrażeń – do zdobycia są szczyty Wzgórz Szymbarskich! Czarny szlak pieszy zaprowadzi Was wprost na najwyższą górę nie tylko na polskim pojezierzu, ale także na całym Niżu Środkowoeuropejskim, Wieżycę. Po pokonaniu kilkuset metrów znajdziecie na wysokości 329 metrów, ale na tym wspinaczka się nie kończy. Jeszcze tylko niecałe 200 schodków i staniecie na samym szczycie wieży widokowej. W nagrodę za pokonany trud dostaniecie przepiękny widok na Szwajcarię Kaszubską.
Kaszubskie tradycje – Kaszuby są wyjątkowe pod wieloma względami. To nie tylko malownicze widoki, ale bogata kultura i tradycja. Jadąc przez Kaszuby na pewno zwrócicie uwagę, że na znakach drogowych nazwy miast wypisane są po polsku oraz w języku kaszubskim. Ten ostatni nauczany jest w szkołach, można zdawać z niego maturę, a nawet studiować etnofililogię kaszubską na Uniwersytecie. Ba, w niektórych urzędach sprawy załatwić można tylko rozmawiając po kaszubsku! A chyba każdy nas (przynajmniej na Pomorzu) w przedszkolu czy w szkole uczył się śpiewania z kaszubskich nut.
Zachwycają kaszubskie stroje z charakterystycznym wzorem w siedmiu kolorach, ujmuje kaszubska gościnność, a gwar i hałas nikomu nie przeszkadza.

Kaszuby na talerzu – co króluje na kaszubskich talerzach? Przede wszystkim ryby! Jezior tu nie brakuje, a złowić sobie można dorodnego szczupaka, sielawę czy lina. Jednym z najbardziej popularnych dań są też pulki ze śledziem, czyli śledzie w śmietanie podawane z ziemniakami. Kaszubi zawsze wykorzystywali wszystkie dary ziemi, więc skosztować tu można takie przysmaki jak pierogi z gęsiną, pierogi z jagodami, potrawy z drobiu czy dziczyznę. Coś na mniejszy głód? Spróbujcie zylcu, czyli galaretki z mięsa. I totalny klasyk: przegryźcie gdzieś w drodze chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym.

Ruszamy na Kaszuby!!!

Więcej https://wszedobylscy.com/kaszuby-na-weekend