Odpowiedzialność w Internecie

Obecna sytuacja wymusza od każdego z Nas  wzmożone  korzystanie z sieci oraz z zasobów Internetu, co niesie za sobą szereg zagrożeń. Oto kilka wskazówek jak nie dać się im i zadbać o swoje bezpieczeństwo online.

 

  1. Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia
    i nazwiska. Posługuj się nickiem, czyli pseudonimem, internetową ksywką .
  2. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swoich danych osobowych i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności,
    z kim naprawdę rozmawiasz!
  3. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo one naprawdę trafią i w jaki sposób ten ktoś je wykorzysta.
  4. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.
  5. Serwisy aukcyjne – dbają o to, aby kupowanie i sprzedawanie było proste i szybkie. Niestety wraz ze wzrostem zainteresowania handlem internetowym, pojawili się także oszuści, którzy za pośrednictwem sieci szukają swoich ofiar.
  6. Transakcje bankowe- pamiętaj aby dokładnie sprawdzić dane do przelewu! Lepiej wpisać wszystko ręcznie niż kopiować!
  7. Crimeware to ogólna nazwa dla wszelkiego rodzaju złośliwych programów, które mają na celu wykradanie poufnych danych lub pieniędzy. Przykładem tego rodzaju oprogramowania są boty. Dlatego koniecznie zainstaluj na swoim komputerze program antywirusowy.
  8. Coraz więcej osób, zwłaszcza dzieci, pada ofiarą nękania, zastraszania
    i gróźb w Internecie i za pośrednictwem telefonów komórkowych.
    W literaturze fachowej zjawisko to nazwano cyberprzemocą.

Jeśli doświadczysz cyberprzemocy :

– nie odpowiadaj na zaczepki – to uchroni Cię przed eskalacją wymierzonych w Ciebie działań,  nie kasuj wiadomości, jakie dostajesz – mogą okazać się jedynym dowodem w sprawie,  skonsultuj się
z prawnikiem – pomoże Ci ocenić, czy doszło do przestępstwa i jakie działania prawne można w tej sytuacji podjąć

  1. Czas jaki spędzamy przy komputerze może spowodować uzależnienie od sieci. Uzależnienie to nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. Zależność psychiczna to stan, w którym osoba dotknięta tą chorobą nie jest w stanie bez pomocy z zewnątrz przerwać określonych zachowań.

Dlatego rób sobie przerwy! Zajmij się czymś innym! Poczytaj książkę, ale taką normalną papierową, pograj w planszówki, pogadaj
z domownikami, zadzwoń do znajomych czy po prostu poćwicz:)

  1. Nie zapominaj o realnym życiu! 🙂