Legendy o św. Mikołaju

Około 270 roku w bogatej rodzinie zamieszkałej w mieście Patara w dzisiejszej Turcji urodził się długo wyczekiwany chłopak, któremu nadano imię Mikołaj. Od najmłodszych lat wykazywał się on niezwykłą wrażliwością i pobożnością. Po śmierci swoich rodziców odziedziczył duży spadek, którym dzielił się z najuboższymi mieszkańcami miasta. Po kilku latach został biskupem Miry, cieszącym się ogromnym uznaniem wśród wiernych.

Istnieje wiele legend dotyczących działalności św. Mikołaja. Jedna z nich głosi, że uchronił przed śmiercią trzech młodzieńców, skazanych przez cesarza Konstantyna I Wielkiego, za drobne przestępstwa. Druga mówi, że swoją wytrwałą modlitwą, uratował rybaków podczas sztormu na morzu. Krążą także opowieści, że jeden z mieszkańców Patary, popadł w skrajną biedę i z braku pieniędzy, postanowił sprzedać swoje córki do domu publicznego. Poruszony biskup, by uchronić kobiety przed smutnym losem, wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi. Wpadły one prosto do pończoch, które suszyły się przy rozgrzanym kominku. Podaje się, że właśnie stąd wziął się zwyczaj wieszania skarpetek oraz wystawiania butów, na prezenty.

Mikołajki są świętem mającym na celu upamiętnienie postaci świętego Mikołaja, biskupa Miry. Współcześnie obdarowujemy bliskich drobnymi upominkami.

Dziś mikołajki to przede wszystkim zapowiedź nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Choć dzień 6 grudnia nie jest obchodzony tak hucznie jak Gwiazdka, to jednak obie okazje łączy postać Świętego Mikołaja i rytuał obdarowywania się prezentami. Mikołajki to świetna okazja do pokazania bliskim, że o nich myślimy i że są dla nas ważni.

ŻYCZYMY WSZYSTKIM SUPER PREZENTÓW OD ŚW. MIKOŁAJA!!!!!