31 maja- Światowy Dzień bez Tytoniu

Corocznie, począwszy od 1988 roku-  31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. Podstawowym celem podejmowanych działań jest  zwrócenie uwagi na aspekty zdrowotne, społeczne i ekonomiczne palenia tytoniu.

Palenie tytoniu jest przyczyną zachorowań na choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i krążenia. W krajach europejskich co piąty przypadek raka jest powodowany przez palenie papierosów, są to głównie nowotwory płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. W Polsce najliczniejszą grupą palaczy są mężczyźni (ponad 30 procent), kobiety stanowią 18 procent. Do odstawienia papierosów potrzebna jest zarówno silna wola, jak i motywacja. Doskonałym momentem na zerwanie ze śmiertelną trucizną jest właśnie 31 maja.

Pamiętajmy! Nie ma „bezpiecznej” ilości wypalanych papierosów. Nawet kilka sztuk dziennie powoduje wzrost ryzyka zachorowania na raka. Dym tytoniowy zawiera tysiące substancji chemicznych działających toksycznie na organizm.

Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę paląca, ale również jej bliskich. Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuca o jedną czwartą. Szkodliwe jest nawet przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego.

W wielu krajach – również w Polsce – wprowadza się zakazy palenia w miejscach publicznych. Niestety, jak wskazuje badanie, zmiany te nie wpłynęły na zmniejszenie liczby palaczy. Zakazy odgórne ogrywają zwykle niewielką rolę – znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie. Każdy palący, czyli co trzeci Polak.