21 MARCA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LASÓW

Nad wszystko, co w dzikiej przyrodzie,

co żyje, oddycha i śpiewa

nad wszystko, co kocha i tęskni

miłuję leśne drzewa…

 A gdy już usnę na wieki,

Niech sen mi się przyśni królewski…

Niech mnie kołysze do marzeń

Szum Puszczy Białowieskiej

                                                                                         Julian Ejsmond

Kochasz las – idź do lasu na spacer !!!

 21 marca został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ  Międzynarodowym Dniem Lasów. Temat przewodni tegorocznych obchodów brzmi „Odbudowa lasów: droga do odnowy i dobrego samopoczucia”. Lasy na świecie stanowią około 30,6% powierzchni lądów. Co roku wycinane są miliony hektarów lasów: w ciągu ostatnich 100 lat obszar zalesienia na świecie zmniejszył się aż o 50%. Nasza świadomość na temat znaczenia lasów wciąż wzrasta. Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, jak ważne są lasy dla stabilizacji zmian klimatycznych, ochrony bioróżnorodności i życia miliardów ludzi na świecie. Na nas spoczywa  odpowiedzialność za działania na rzecz lasów i wszystkich gatunków roślin i zwierząt, których życie zależy od lasów. Nie dopuśćmy do wyczerpania tych zasobów! Las jest również wspaniałym miejscem do spędzania czasu: spacerów, pikników czy obozów. Dbajmy o niego, by zawsze był piękny, czysty i zielony.

Tak się składa, że rok 2021 jest rokiem obchodów 100-lecia ochrony w Białowieskim Parku Narodowym, co stanowi okazję, by w dniu ŚWIĘTA lasu nasz skarb narodowy – Puszczę Białowieską – uhonorować. Zielony raj – Białowieski Park Narodowy to najstarszy park w Polsce. W 1921 r., podczas konferencji w Departamencie Leśnictwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych w Warszawie zapadła decyzja o utworzeniu pięciu rezerwatów. Trzy lata później powstała jednostka organizacyjno-administracyjna Nadleśnictwo Rezerwat, który w 1932 r. przemianowano na Park Narodowy w Białowieży. Nazwa Białowieski Park Narodowy funkcjonuje od 1947 r. BPN jest umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od ponad czterech dekad (1979 r.). Obecnie zajmuje obszar ponad 10,5 tys. hektarów.

Obchody setnych urodzin BPN rozpoczęły się od aktywności w formie online. Dlatego warto zajrzeć na profile Parku na Instagramie i Faceboku. Na Facebooku publikowany jest cykl postów historycznych z okolicznościowym hasłem „Historii bieg przez jeden wiek”. W kolejnych postach prezentowane będą wydarzenia, ludzie, miejsca, fakty ważne z perspektywy Parku.

Święto lasów, 100 lecie Puszczy białowieskiej to okazja dla zaprezentowania niezwykłej postaci Simony Kossak. Krakowianka, wywodząca się z artystycznej bohemy, z prostej linii Kossaków, przybyła do Białowieży i na okres ponad 30 lat, aż do śmierci nierozłącznie się z Puszczą związała. Simona była znana z bezkompromisowych poglądów i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej, gdzie w starej leśniczówce „Dziedzinka” mieszkała po nad 30 lat Polecamy jej książkę – „Saga Puszczy Białowieskiej” i rzecz o niej – biografię napisaną przez Annę Kamińską – „Simona”.

„A najlepiej tak w las pójść i niczego nie zbierać,

o niczym nie myśleć.”

                                                           Wiesław Myśliwski