9 lutego – Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)

9 lutego – Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) – to ogólnoświatowe święto obchodzone, co roku w lutym w ponad 160 państwach. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI) współtworzone przez Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. PCPSI zachęca przede wszystkim szkoły, organizacje pozarządowe, ale także firmy i osoby prywatne do wspierania tego przedsięwzięcia poprzez organizację inicjatyw o zasięgu lokalnym na rzecz bezpieczeństwa młodych użytkowników Internetu (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, kampanii informacyjnych, konkursów).

Podczas obchodów tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu Bursa Szkolna Nr 1  również włączy się w szereg działań m.in. dystrybucję materiałów edukacyjnych. Na stronie internetowej placówki oraz w mediach społecznościowych (Facebook bursy) zostaną umieszczone materiały informacyjne, edukacyjne, linki do stron internetowych, artykułów dotyczących bezpieczeństwa w Internecie. Będą one dostępne nie tylko dla Was, ale także dla waszych Rodziców. Ponadto w bursie przygotowana zostanie gazetka informacyjna dotycząca bezpieczeństwa w Internecie oraz Dnia Bezpiecznego Internetu 2021. Natomiast nasza grupa teatralna – teatr profilaktyczny Pat, jak tylko wszyscy wrócicie do bursy zaprasza na spektakl pt. „W sieci”, którego tematyka dotyczy zagrożeń w sieci, w Internecie.

Każdy z nas wie, że korzystanie z komputera i Internetu wspaniale wspomaga naukę i może być świetną formą rozrywki, pod warunkiem jednak, że robimy to w sposób rozważny i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

A OTO KILKA CENNYCH RAD BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU:

 • Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się Nickiem, czyli pseudonimem, internetową ksywką.
 • Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!
 • Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.
 • Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
 • Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.
 • Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
 • Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.
 • Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.
 • Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi
  w Internecie, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.
 • Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym pamiętaj, aby zawsze skonsultować to z rodzicami. Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie w towarzystwie zaufanej osoby.
 • Uważaj na e-maile otrzymane od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.
 • Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło, jak o największą tajemnicę. Jeżeli musisz w Internecie wybrać jakieś hasło, pamiętaj, żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia i strzeż go jak oka w głowie.
 • Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.
 • Jeżeli prowadzisz w Internecie stronę lub bloga, pamiętaj, że mają do niej dostęp również osoby o złych zamiarach. Nigdy nie podawaj na swojej stronie adresu domowego, numeru telefonu, informacji o rodzicach, itp. Bez zgody rodziców nie publikuj też na niej zdjęć swoich, rodziny ani nikogo innego, kto nie wyrazi na to zgody.
 • Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.
 • Jeżeli chcesz coś kupić w Internecie, zawsze skonsultuj to z rodzicami. Nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej i nie wypełniaj internetowych formularzy bez wiedzy i zgody rodziców.
 • W Sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer. Dlatego koniecznie zainstaluj oprogramowanie antywirusowe.

 

Przydatne linki:

http://www.dzieckowsieci.pl/

http://www.dzienbezpiecznegointernetu.pl/

http://www.helpline.org.pl/

http://www.dyzurnet.pl/

800 100 100 – to bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc  i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, itp.

http://fdds.pl/ – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę,

https://116111.pl/ – telefon zaufania

 http://www.saferinternet.pl/ – bezpieczeństwo dzieci on-line