WITA WAS LEM Z PSEM GDZIEŚ Z DALEKIEGO KOSMICZNEGO NIEBA!

Gdyby ludzie robili to,

co wyglądało na możliwe,

do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach

Stanisław Lem

Pandemiczny rok obecny ustanowiony został poprzez Sejm RP Rokiem Stanisława Lema, doceniając poczesne miejsce pisarstwa Stanisława Lema w literaturze XX wieku i jego znaczenie dla rozwoju kultury polskiej i światowej .[…] We wrześniu 2021 roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Jego powieści i opowiadania, zaliczane do kanonu literatury światowej przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i wydano – jak dotąd – w nakładzie 30 milionów egzemplarzy – można przeczytać w uchwale.  To wydarzenie oraz tegoroczny Tydzień Bibliotek stanowią się okazję dla uhonorowania postaci pisarza przez nas – jego czytelników.

Stanisław Herman Lem urodził się 12 lub 13 września 1921 roku we Lwowie. Zmarł 27 marca 2006 roku w Krakowie. Stanisław Lem to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli fantastyki naukowej, futurolog, felietonista, filozof. Jego powieści i opowiadania przetłumaczono na ponad 40 języków i jak dotąd wydano w nakładzie 30 milionów egzemplarzy. „Solaris”, „Cyberiada”, „Głos Pana” czy „Bajki robotów” do dziś fascynują i inspirują pisarzy oraz twórców kina i teatru, a motywy z jego twórczości są obecne w kulturze masowej, np. w grach komputerowych. Charakterystyczne dla literatury Lema są wątki związane z pojawieniem się na naszej planecie przybyszów z Kosmosu, wojny gwiezdne, „bunty robotów” skierowane przeciwko ich twórcom. Lem od zawsze był świadomy ciemnych i potencjalnie zagrażających ludzkości stron technologii.

Stanisław Lem miał niezwykły dar opisywania i prognozowania przyszłości, ale był też celnym komentatorem teraźniejszości. Ciekawe, jak odniósłby się do obecnych osobliwych czasów? Nie dane nam poznać. Niestety!

Jednym ze sposobów uczczenia setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema jest budowa Centrum Literatury i Języka –Planeta Lem w Krakowie. Ale wydarzeń związanych z obchodami Roku Lemowskiego będzie znacznie więcej. Będziemy je śledzić i informować Was o nich.

Jak poinformowała Polska Fundacja Fantastyki Naukowej, 23 kwietnia 2021 r. wystartowała misja kapsuły SpaceX Crew Dragon, która uda się na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS. Na jej pokładzie znalazło się czworo astronautów, w tym astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, Francuz Thomas Pesquet, który uhonoruje Satnisława Lema w 100 rocznicę jego urodzin (12 września). Szczegóły nie są na razie znane, warto więc śledzić profile PFFN oraz misji SpaceX w mediach społecznościowych.

 Syn o ojcu:

Głos zabrał również syn pisarza, Tomasz Lem:

Myślenie o kulturze wcale nie jest rzeczą oczywistą, toteż tym bardziej cieszę się z faktu ogłoszenia „Roku Lema” w stulecie urodzin mojego ojca. Jego książki wydają się idealną lekturą na przetrwanie trudnych czasów: refleksje o najpoważniejszych sprawach podszyte są humorem, a przecież to właśnie śmiech pozwala nam w trudnych chwilach zachować równowagę ducha.

Uwaga! Biblioteka Narodowa, w porozumieniu z synem pisarza, wykorzystując środki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, udostępniła bezpłatnie 8 utworów Stanisława Lema.

Są to:

  • TerminusOpowieści o pilocie Pirxie
  • Nowa Kosmogonia
  • Tragedia pralnicza
  • Maszyna TrurlaCyberiady
  • Bajka o królu Murdasie
  • fragment z wykładu „Golem XIV” O ewolucji
  • zbiór esejów Dialogi
  • esej Philip K. Dick, czyli fantomatyka mimo woli

https://polona.pl/…/rok-stanislawa-lema…/…

Wspaniałej lektury

rozwijającej i poszerzającej horyzonty!