Porady dla maturzystów

Drodzy maturzyści, matura zbliża się wielkimi krokami, warto zapoznać się z dobrymi radami, jak przetrwać te stresujące chwile przed egzaminem.

Miesiąc przed maturą

Zrób porządek – w swojej głowie!

Na pewno już masz opanowaną większość materiału. Przecież lekcje w szkole z pewnością czegoś Cię nauczyły. Warto jednak sprawdzić dokładnie, co jeszcze może sprawić Ci trudność. Dlatego rozwiąż kilka przykładowych testów maturalnych. Znajdziesz je bez problemu w Internecie.

Kiedy już wiesz, czego jeszcze musisz się nauczyć, przygotuj sobie dokładny harmonogram. Powinno Ci to zająć najwyżej godzinę, a znacznie ułatwi późniejszą naukę. I pamiętaj, by nie rezygnować z powtarzania tego, co już umiesz. Powtórki to podstawa, więc koniecznie uwzględnij je w swojej rozpisce.

Trzy tygodnie przed maturą

Powtórki, powtórki i jeszcze raz powtórki

Codziennie powtarzaj sobie materiał, który już znasz. Przypomnij sobie podstawowe wzory
z matematyki, które na pewno Ci się przydadzą na egzaminie. Jeśli będziesz je dobrze znać, poczujesz się pewniej. Możesz poprosić kogoś z rodziny, by Cię odpytał – niektórym osobom łatwiej zapamiętać to, co powiedzą na głos. Nie zaniedbuj też innych przedmiotów maturalnych, nawet, jeśli to matematyka jest dla Ciebie najważniejsza.

Warto też na spokojnie przemyśleć, w co się ubierzemy na egzamin. Przejrzyj swoją szafę
i jeśli się okaże, że jakiegoś elementu brakuje lub coś nie leży tak jak powinno, to masz jeszcze wystarczająco dużo czasu, by to przygotować. Ponieważ nie wiadomo, jaka będzie pogoda w dniu egzaminu, najlepiej zaplanuj sobie kilka zestawów ubraniowych.

Dwa tygodnie przed maturą

Organizacja to podstawa

Sprawdź dokładny rozkład egzaminów z przedmiotów, które będziesz zdawać. Wpisz wszystkie daty do kalendarza, razem z godzinami i numerami sal, w których odbędą się matury w Twojej szkole. Jeśli masz taką możliwość, ustaw przypomnienia w telefonie.

Nie zaniedbuj też powtórek! Konsekwentnie realizuj zadania z harmonogramu.

Tydzień przed maturą

Zrób listę!

To ten moment, kiedy zdenerwowanie może o sobie dać znać. Aby nie ulegać panice, warto mieć wszystko pod kontrolą. Pomoże Ci w tym zrobienie listy rzeczy, które będą Ci potrzebne na egzaminie maturalnym. Na maturze z matematyki na pewno będą to długopisy, pióro z czarnych tuszem, bądź atramentem. linijka, cyrkiel i kalkulator prosty. Możesz mieć także zestaw wzorów, ale te powinna zapewnić szkoła. Warto się jednak z nimi wcześniej zapoznać, by potem, w czasie egzaminu, nie szukać nerwowo interesującego Cię wzoru. Nie zapomnij o najważniejszej rzeczy – dowodzie tożsamości! Bez niego nie wejdziesz na egzamin. Warto mieć także przy sobie chusteczki i środki przeciwbólowe. Sprawdź także, jakie zasady bezpieczeństwa ogłosiło Ministerstwo Edukacji Narodowej – możliwe, że konieczne będzie założenie maseczki i rękawiczek jednorazowych.

Dzień przed egzaminem

Pełen relaks

Na pewno będzie Cię kusić, by jeszcze się trochę pouczyć, ale pamiętaj, że odpoczynek też jest ważny. Zajmij się, więc czymś, co lubisz i co sprawi, że oderwiesz się od myślenia o czekających Cię egzaminach. Jedyne myśli, jakie powinieneś poświęcić dziś maturze, to przygotowanie wszystkiego, co przyda Ci się jutro. Idź wcześniej spać i koniecznie nastaw budzik.

W dniu egzaminu

Najważniejsze – nie zaśpij!

Mamy nadzieję, że budzik zadzwonił. W dniu egzaminu warto wstać odpowiednio wcześniej, tak by spokojnie przygotować się do wyjścia z domu. Zjedz najważniejszy posiłek dnia, czyli śniadanie i wypij kawę, by się obudzić lub zieloną herbatę, jeśli czujesz, że musisz się uspokoić. Ubierz się i wyłącz telefon – lepiej teraz, żeby nie zapomnieć przed wejściem na salę. Sprawdź jeszcze raz z listą czy masz wszystko spakowane. A teraz tylko kopniak na szczęście i powodzenia. Na pewno świetnie sobie poradzisz!

„Repetytorium Maturzysty” – pomoc w utrwaleniu materiału przed maturą

Zachęcamy tegorocznych maturzystów do skorzystania z oferty edukacyjnej TVP. Z myślą o młodych ludziach, którzy przygotowują się do egzaminu dojrzałości, powstał cykl „Repetytorium Maturzysty”. To 70-minutowe programy telewizyjne poświęcone wybranym zagadnieniom z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, fizyki, chemii, historii, geografii, biologii i wiedzy o społeczeństwie. Omawiają je doświadczeni nauczyciele i specjaliści w swoich dziedzinach. Materiały powstały we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Wszystkie odcinki cyklu można zobaczyć w serwisie VOD TVP.