Rok 2020 – Rokiem Św. Jana Pawła II

Kończący się rok 2020 – Rok Św. Jana Pawła II, chcemy upamiętnić przedstawiając Wam kilka ciekawostek dotyczących życia tego znamienitego Polaka.

Jan Paweł II jest jednym z najbardziej znanych na świecie Polaków. Jego pontyfikat miał miejsce w przełomowym momencie: nastąpił schyłek komunizmu, a państwa bloku wschodniego, w tym Polska nareszcie uwolniły się spod radzieckiego reżimu. Podróże po całym świecie i spotkania z przedstawicielami różnych państw i religii obfitowały w ciekawe sytuacje.

O to kilka ciekawostek z życia Jana Pawła II:

Jan Paweł II, czyli Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku, a zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Był to człowiek niezwykły, niosący szczęście, zgodę i wiarę, która nigdy go nie opuszczała nawet w najtrudniejszych momentach życia. Od 16 października 1978 roku do 2 kwietnia 2005 roku, był Papieżem, głową Watykanu. Przyszedł on na świat w Wadowicach, tam uczęszczał do gimnazjum, a następnie udał się na studia do uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował na wydziale Filozoficznym. W 1942 roku podjął studia teologiczne w Krakowskim Metropolitarnym Seminarium Duchownym. W 1946 roku przyjął święcenia i został duszpasterzem. Następnie w 1958 roku został biskupem, a następnie arcybiskupem. Później stał się Papieżem. W 1981 roku miał miejsce zamach na jego życie, jednak cudem udało się go uratować.

Karol Wojtyła był pierwszym papieżem nie Włochem od 1522 roku i oczywiście pierwszym Polakiem sprawującym urząd Papieża oraz pierwszym w dziejach Słowianinem wybranym na głowę Kościoła. Karol Wojtyła na styk zdążył na konklawe, na którym wybrano go na papieża.  Do kaplicy Sykstyńskiej wszedł, jako ostatni, należy wspomnieć, że po zamknięciu bram nie wpuszcza się tam już nikogo, nawet kardynałów. Papież Polak przybywając na konklawe miał niesamowicie ubogie kieszonkowe, było to zaledwie 125 franków szwajcarskich. Postać nowego papieża w świecie wzbudziła wiele emocji, zaś osoby, które znały Karola Wojtyłę osobiście udzielały nieskończenie wiele wywiadów na jego temat. Byli oni przepytywani z życiorysu papieża. Karol Wojtyła urodził się o tej samej godzinie, o której został wybrany na Papieża. Jan Paweł II był papieżem przez 26 i pół roku (9665 dni).

Był również największym podróżnikiem wszechczasów spośród wszystkich papieży. Papież odwiedził aż 132 kraje świata, 900 miejscowości i w drodze łącznie spędził ponad półtorej roku. Znane jest również wyliczenie, że aż 2, 4 tys. razy przemówił on do wiernych w tym czasie.

Jan Paweł II, jako pierwszy odwiedził on meczet, synagogę i kościół luterański.

Papież był również niezwykle oryginalną osobą, nosił on na ręku zegarek i czytał bez okularów, uprawiał on również takie sporty jak jazda na nartach i spływ kajakiem, uwielbiał on także wspinaczkę górską. Był on aktywny fizycznie i uwielbiał sport. W pierwszym roku swojego pontyfikatu, poprosił władze o wybudowanie basenu oraz o renowację kortu tenisowego. Był to pierwszy Papież, który wziął udział w koncercie rockowym, który miał miejsce w Bolonii.

Papież niezwykle mocno kochał dzieci, zawsze chciał, aby te niewinne istoty miały godne i dobre życie. Był to pierwszy Papież, który napisał list do dzieci. Był laureatem Orderu Uśmiechu, który w 1981 roku przyznała mu Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu.  Jan Paweł II jest także laureatem statuetki Dziecięcej Nagrody SERCA, którą odebrał we Wrocławiu 1.06.1997 roku od dzieci ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „SERCE” ze Świdnicy.

Karol Wojtyła był to pierwszy Papież, który znał biegle aż 7 języków obcych. W ich skład wchodził angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, rosyjski, łacina, ukraiński, czeski i węgierski. Jan Paweł II zasłynął w Watykanie tym, że wprowadził on Internet. Było to niesamowite przedsięwzięcie, ponieważ wcześniej było to kompletnie nieosiągalne dla mieszkańców Watykanu. Karol Wojtyła był pierwszym Papieżem, który udzielał audiencji w mediach. Później audiencje dla mediów zostały przekształcone w konferencje prasowe.

Jan Paweł II w ciągu swego pontyfikatu beatyfikował  1338 osób, kanonizował 487 osób; odbył 104 zagraniczne pielgrzymki, był 9 razy w Polsce w latach: 1979, 1983, 1987, w roku 1991 – dwukrotnie (w czerwcu i sierpniu), następnie w latach 1995, 1997, 1999 i w roku 2002.