JAK DBAĆ O ROZWÓJ OSOBISTY I KREATYWNY W CZASACH KORONAWIRUSA?

W sytuacji zagrożenia epidemicznego związanego z koronawirusem zaleca się pozostanie w domu. Jak wykorzystać ten czas z pożytkiem dla rozwoju osobistego? Spójrz szerzej na swoje zdolności, talenty i predyspozycje, przeanalizuj, w czym jesteś/ możesz być dobry/dobra.

Podajemy kilka propozycji, z którymi warto się zapoznać i wybrać coś dla siebie.

 1. Nauka szybkiego pisania na klawiaturze wszystkimi palcami – to coś, co zawsze się przyda! Dostępne jest wiele kursów i aplikacji, które pomogą w tej nauce.
 2. Nauka rysunku – zawsze marzyłaś/ marzyłeś, żeby pięknie rysować, nie ma problemu! Na YouTube dostępne są tutoriale, które uczą rysunku lub malarstwa od lekcji „zerowej”. Tutorial (z ang. „korepetycje, samouczek”) – metoda przekazywania wiedzy typu „krok po kroku”, pozwalająca łatwo nauczyć się obsługi różnych urządzeń, programowania czy tworzenia.
 1. Zacznij kurs kaligrafii. To nie tylko nauka pięknego pisania, ale też całkiem przyjemny trening skupienia uwagi i cierpliwości.
 2. Zacznij uczyć się języka obcego. Np. z darmowym programem Duo Linguo. Jeżeli chcesz poszerzyć swoje słownictwo to najlepiej za pomocą Aplikacji Memrise.
 3. Naucz się programowania– to poważna inwestycja w przyszłość. Kodowanie nazywane jest obecnie „trzecim językiem”, a eksperci prognozują, że umiejętność programowania będzie za kilka lat kluczem do znalezienia dobrej pracy.
 4. Nauka fotografii. Żeby robić piękne zdjęcie wcale nie trzeba mieć profesjonalnego sprzętu i nie wiadomo, jakiego talentu. Wystarczy dobre oko i kilka sprawdzonych trików. Może to jest dobry czas na to, by je poznać.
 5. Naucz się tańczyć. Przyjemne z pożytecznym. Trochę ruchu zawsze się przyda, a z tańcem podobno jest tak, jak z jazdą na rowerze – człowiek uczy się na całe życie.
 6. Zaproś teatr do domu. Teatry udostępniają teraz swoje spektakle online za darmo. Korzystajmy!
 7. Napisz opowiadanie. Fantastyczne, romantyczne, albo z dreszczykiem. Możesz też spróbować napisać wiersz albo tekst piosenki. Kto wie, może odkryjesz w sobie prawdziwy literacki talent!
 8. Nauka gry na instrumencie. Naucz grać się na gitarze, a może na ukulele, Przykładowe lekcje znajdziesz w Internecie
 9. Zacznij pisać pamiętnik. Uwaga – to uzależnia! Trudno zacząć, ale potem też niełatwo przestać. I dobrze, bo pisanie pamiętnika to nie tylko sposób na zachowanie wspomnień, ale też świetna terapia dla duszy, która pozwala szczerze określić i nazwać to, co czujemy i myślimy.
 10. Załóż bloga. Może to być blog z przepisami, z poradami, z Twoimi przemyśleniami, recenzjami płyt czy książek albo zdjęciami. Platformy do blogowania są bezpłatne. Może nie będziesz miał od razu tysiąca odsłon, ale przecież każdy blog zaczyna się od jednego czytelnika!
 11. Notuj wizualnie. Powiedzmy sobie szczerze: tradycyjne, linearne notatki, które znamy ze szkoły są często nieefektywne. Dlatego zachęcam Cię do nauki/ podjęcia prób: – notowania wizualnego (o tym, co to jest i jak to robić, przeczytasz w artykule, „Czym są kreatywne notatki?”), – notowania w postaci map myśli, (o czym przeczytasz w artykule „Mapy myśli – jak je tworzyć i jak z nich korzystać”).
 12. Stwórz listę rzeczy, które chciałabyś/chciałbyś zrobić w swoim życiu, może stanie się ona motywacją i siłą napędową do jakiś konkretnych działań i realizacji marzeń?