HISTORIA DNIA KOBIET

Święto Kobiet

Dzisiaj dzień piękny, uroczysty! 

Taki dzień raz się w roku zdarza,

gdy 8 Marca z gwarem wiosny

wytryśnie z kartek kalendarza.

Tak, to wspaniałe, wielkie Święto,  

więc śpieszą chłopcy i panowie 

z bukietem życzeń w barwach kwiatów –

uśmiechnąć się do Wszystkich Kobiet.

Pawlikowska-Jasnorzewska

 

Dzień Kobiet 8 marca obchodzono po raz pierwszy w 1910 roku, na mocy decyzji Międzynarodówki Socjalistycznej. Jednak już rok wcześniej, 28 lutego 1909 roku obchodzono Narodowy Dzień Kobiet w Stanach Zjednoczonych na pamiątkę zamieszek i strajków w Nowym Jorku. Mimo, że obecnie to święto często kojarzy się z propagandą PRL, warto pamiętać, że jego historia wiąże się z walką o emancypację kobiet.

Jednak po raz pierwszy Święto Kobiet zostało ogłoszone nie w Ameryce, lecz w Danii. Dokładnie rok po społecznych niepokojach z Nowego Jorku, Międzynarodówka Socjalistyczna z Kopenhagi powołała do życia Dzień Kobiet. Dzień ten miał krzewić ideę równości kobiet i mężczyzn oraz budować społeczne wsparcie dla tej idei.

Dzień Kobiet obchodzi się bardzo podobnie na całym świecie.

Dzień Kobiet obchodzi się równie hucznie jak u nas w niemal wszystkich krajach byłego Układu Warszawskiego. 8 marca bawią się na Białorusi, Kirgistanie, Rumunii, Rosji, Serbii, Ukrainie, Uzbekistanie i wielu innych państwach.

Jednak nie jest to święto, celebrowane wyłącznie w sercu byłego bloku wschodniego. Tego dnia bawią się między innymi Włosi, Kubańczycy, Albańczycy, Wietnamczycy, Brazylijczycy i Algierczycy. By było ciekawiej, bardzo hucznie Dzień Kobiet obchodzony jest w Zambii i Kamerunie.

Tradycje wszędzie są niemal takie same, choć różnią się detalami. We Włoszech panie otrzymuję nie goździki, jak to jest w modzie u nas, ale gałązki akacji. Podobnie w Rosji i Rumunii. W niektórych krajach panie wychodzą na wieczorne imprezy, by mogły, choć tą jedną noc spędzić wyłącznie we własnym gronie.

Nieco inaczej Dzień Kobiet wygląda w Wielkiej Brytanii. Tu kobiety jak i mężczyźni spotykają się na wystawach i wykładach o roli kobiety w życie społecznym, kulturalnym i naukowym. Organizuje się spotkania z zasłużonymi kobietami i rozmawia o tym, co jeszcze można poprawić, by los kobiet na świecie nie odstawał od tego, jaki przypisano mężczyznom. Oficjalnie dzień kobiet na wyspach przypada na 8 kwietnia, lecz wszelkie imprezy z nim związane organizuje się przeważnie 10 kwietnia. Na uwagę zasługuje fakt, że 8 marca tysiące organizacji kobiecych na całym świecie głośno powtarzają swoje postulaty, zwracają uwagę na problemy i chwalą się osiągnięciami.