100-LECIE URODZIN MISTRZA

FANTASTYCZNY PISARZ FANTASTYKI I FANTASTYCZNY CZŁOWIEK

Stanisław Herman Lem (ur. 12 lub 13 września we Lwowie, zm. 27 marca 2006 w Krakowie) – polski pisarz gatunku hard science fiction, futurolog oraz krytyk. Jeden z najwybitniejszych polskich prozaików, najszerzej tłumaczony polski autor, wybitna postać Krakowa, został pod koniec lutego 2020 roku uhonorowany ustawą Sejmu RP ustanawiającą rok 2021 Rokiem Lema. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i  techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechświecie. Dzieła Lema zawierają odniesienia do stanu współczesnego społeczeństwa i refleksje naukowo-filozoficzne na jego temat.

            Brak Lema to wielka strata dla wszechświata, ale jeśli jest życie po życiu, to być może pisze z wnikliwością sobie właściwą o naszych trudnych, niezwykłych, nieprzewidywalnych czasach. Wszak jest to znakomity materiał na powieść science fiction!

            Polecamy specjalny projekt – stronę lubimyczytacLema.pl. To miejsce w sieci, w którym czytelnicy znajdą materiały na temat pisarza oraz szczegóły odnośnie spotkań, paneli i wydarzeń organizowanych podczas Roku Lema – oficjalnych obchodów 100-lecia urodzin pisarza.