Warsztaty Udzielania Pierwszej Pomocy

Za oknami przepiękna zimowa aura. Białe, zasypane śniegiem ulice, oświetlone tysiącami kolorowych światełek, pogrążone w atmosferze świątecznych przygotowań, zachęcają do spacerów.

Jednak wychowankowie z Bursy Szkolnej nr 1 w Lublinie znaleźli czas na to, aby przypomnieć sobie umiejętności  z zakresu udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.

            W naszej placówce, w dniu 14 grudnia 2022 r. odbyły się warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzone przez studentów – wolontariuszy z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA – Poland.

             Biorący udział w warsztatach wychowankowie mieli okazję odświeżyć sobie lub poznać najważniejsze zasady dotyczące udzielania pomocy przedmedycznej osobie nieprzytomnej.

Następnie wszyscy ćwiczyli wykonywanie resuscytacji krążeniowo oddechowej, pozycję boczną bezpieczną oraz zachowania w przypadku zakrztuszenia, oparzeń , zabezpieczania ran i złamań.

Wszystko odbywało się  według wskazówek i pod czujnym okiem studentów medycyny.

            Chłopcy mieli okazję doświadczyć jakie emocje towarzyszą osobie,  gdy w sytuacji nagłej i bardzo szybko trzeba  podjąć niezbędne czynności ratunkowe, które mogą uratować życie człowiekowi. Nie są to umiejętności bardzo łatwe, ale też nie są na tyle skomplikowane , aby nie można ich było wykonać. Wychowankowie dowiedzieli się także, że nie należy bać się pomagać, ponieważ każde działanie podjęte, może być działaniem ratującym życie.

            Warsztaty przebiegały w atmosferze skupienia, ale był to również czas dobrej zabawy.

Bardzo serdecznie dziękujemy wolontariuszom, którzy poświęcili swój czas, aby  przekazać nam tak ważne i cenne informacje i umiejętności.