AMATORSKI TEATR TOWARZYSKI w Bursie

8 grudnia gościliśmy w naszej bursie Amatorski Teatr Towarzyski ze sztuką pt. „Mieszczanin szlachcicem” czyli z klasyczną farsą Moliera pełną znakomitych dialogów i gagów z pogranicza commedia dell’arte. Spektakl to opowieść o wybujałych ambicjach i pragnieniu być innym niż się jest. Krytyka ślepego i bezmyślnego naśladownictwa. Historia bogatego mieszanina pragnącego swego wywyższenia ponad stan, osadzona w realiach XVII w. Francji.

Nasza bursowa publiczność dopisała a sztuka została przyjęta owacjami na stojąco.

Kilka słów o Teatrze…

Amatorski Teatr Towarzyski powstał w 2006 roku przy Stowarzyszeniu Kulturalno – Oświatowym „Węglin Północny” w Lublinie.

 „Były czasy, że w zwyczaju ludzi z „towarzystwa” była zabawa w teatr.  Zabawa ta miała wielce edukacyjny charakter, pozwalała rozwijać talenty potrzebne w aktywnym społecznym życiu, kultywowała język ojczysty, uczyła pracy w grupie i kreatywności. Wspólna zabawa dawała satysfakcję i radość, a jej finałem była publiczna prezentacja dla grona przyjaciół i rodziny. Propozycją takiej zabawy jest właśnie nasz teatr, pragniemy wrócić do tych dobrych obyczajów i zaszczepić nimi naszych znajomych i sąsiadów”. Mówi inicjator powstania i lider ATT Dariusz Boruch. Przez teatr, w ciągu 16 lat jego działalności, przewinęło się już ponad 150 osób w różnym wieku i profesji. Posiadających mniej lub więcej talentu aktorskiego, ale za to bardzo chętnych do działania. Członków teatru oprócz marzeń o scenie łączy miłość do żywego słowa, poprawnej polszczyzny, bogatego stroju i działania w grupie. Do 2022 r teatr ma na swym koncie  40 premiery i ponad 230 przedstawień.

Amatorski Teatr Towarzyski prezentował się w Lublinie i w innych miejscowościach na terenie Polski oraz po za granicami kraju. Uczestniczył w kilku przeglądach i konkursach Teatrów Amatorskich zdobywając nagrody i wyróżnienia. Otwarty jest na każdą propozycję występów, bo jego celem jest dobra zabawa i propagowanie idei Teatrów Amatorskich. Repertuar teatru dobierany jest tak, aby był różnorodny i możliwy do zrealizowania, są tam utwory klasyczne, ale i własne teksty członków zespołu. Siedzibą teatru jest Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” gdzie, dzięki przychylności i wsparciu kierownictwa tej placówki, odbywają się próby i premiery.

Teatr nie ma stałego terminarza występów, prezentuje się tam gdzie zostanie zaproszony i gdzie zbierze się choćby minimalna grupka widzów głodna  teatru oraz dobrej zabawy.

https://www.facebook.com/attlublin

http://ddkweglin.pl/wspolpraca/amatorski-teatr-towarzyski/

https://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/amatorski-teatr-towarzyski/