ZDROWY STYL ŻYCIA- NA ZMIANY NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO !!!

Rok 2020/21 pokazał nam wszystkim jak ważne jest zdrowie. Dobra kondycja i właściwy styl życia są czynnikami mającymi ogromne znaczenie w momencie, gdy atakuje nas choroba.
Z racji tego, że nadchodzi wiosna pora zacząć działać i zmienić złe nawyki.

Zdrowie to całkowity fizyczny, psychiczny i społeczny dobrostan człowieka, a nie tylko brak choroby lub niepełnosprawność. Głównym czynnikiem wpływającym na zdrowie człowieka jest zdrowy styl życia. Zdrowy styl życia to nie tylko dbanie o ciało i organizm, to coś znacznie więcej. Według Światowej Organizacji Zdrowia pojęcie zdrowego stylu życia to równowaga pomiędzy wszystkimi sferami zdrowia człowieka, fizyczną, umysłową
i społeczną.

Zdrowy styl życia opiera się na kilku podstawowych czynnikach: właściwa dieta, aktywność fizyczna, unikanie czynników szkodliwych, umiejętność odpoczywania i właściwe podejście do życia. Jest to zbiór codziennych decyzji, zachowań, wykonywanych czynności oraz nawyków. Składa się on z wielu elementów, do których zaliczamy:  sposób odżywiania,  aktywność fizyczną,  umiejętności radzenia sobie ze stresem,  stosowanie używek (nikotyna, alkohol, środki psychoaktywne),  unikanie czynników ryzyka.

Podstawą zdrowego stylu życia jest racjonalne i zdrowe odżywianie, które uwzględnia zapotrzebowanie organizmu na wszelkie pełnowartościowe składniki. Prawidłowe odżywianie to także właściwe spożywanie posiłków polegające na odpowiednim doborze wielkości porcji, częstości spożywanych posiłków oraz odpowiednie pory ich spożywania. Zdrowy styl życia to również utrzymanie systematycznej, wszechstronnej aktywności fizycznej. Co więcej, dla organizmu istotna jest higiena życia codziennego, unikanie stresujących sytuacji, stosowna ilość snu/odpoczynku, umożliwiająca regenerację oraz uniezależnienie od wszelkiego rodzaju używek, np. narkotyków, palenia papierosów, picia kawy, bądź alkoholu w nadmiernych ilościach, nadużywania leków, czy też innych środków psychotropowych.

Na styl życia składają się zachowania, czynności, nawyki i przekonania nabywane przez całe życie. Mają na nie wpływ członkowie rodziny, przyjaciele, grupy rówieśnicze, szkoła, media. Wypracowanie nowych, prozdrowotnych zachowań to długotrwały proces, który zaczyna się wewnątrz – od potrzeby zmiany swojego życia na lepsze. Warto się go podjąć i małymi krokami eliminować zachowania, które są dla nas szkodliwe.

Zacznijmy od postawienia tezy: Chcemy być zdrowi i wysportowani

 Zasada pierwsza – analiza dotychczasowego stylu życia

Weźmy pod lupę nasz dotychczasowy jadłospis. Zapiszmy w notatniku, ile posiłków zazwyczaj jedliśmy do tej pory, jak były skomponowane? Ile zjadamy ciepłych dań? A może w ogóle? Czy często ulegamy pokusom? – jaki udział w naszym menu stanowią słodycze, fast-foody, napoje gazowane, słodzone soki? Ile pijemy wody?

Zasada druga – stopniowe wprowadzanie dobrych nawyków

Kiedy już zrobimy taką wstępną analizę i poznamy swoje słabości, nie eliminujmy wszystkich złych nawyków od razu. Jeśli całkowicie opróżnimy lodówkę i szafki z wszystkich niezdrowych i dotychczas lubianych smakołyków, będzie to zbyt duże obciążenie dla naszego organizmu i psychiki i przy najbliższej okazji pochłoniemy wszystko, co niezdrowe.

Wprowadźmy w pierwszym tygodniu 2 nowe zasady – np. regularne picie wody
i eliminacja słodyczy w dni powszednie.

 Zasada trzecia – robimy mądre zakupy

Tutaj warto zacząć od nauki czytania składu produktów. Jak się tego nauczyć? Otóż nie jest to bardzo skomplikowane. Postępujemy według kilku kroków:

Krok 1 – uważajmy na produkty przetworzone np. smakowe serki do kanapek. Najlepiej całkiem je wyeliminować, ale jeśli już się na nie zdecydujemy, np. chcemy zabrać je w podróż – zwróćmy uwagę na udział procentowy poszczególnych składników. Jeśli kupujemy serek ze szczypiorkiem – nie dajmy się oszukać – 0,5 % szczypiorku na pewno nie wyjdzie nam na zdrowie.

Nie potrzebujemy też do szczęścia takich składników jak: guma guar, karagen (E407), mączka chleba świętojańskiego czy kwas cytrynowy. Zamiast „gotowców” wystarczy kostka białego sera z odrobiną jogurtu naturalnego i ulubionych dodatków tj. jak rzodkiewka lub szczypior.

Krok 2 – wybierajmy produkty sezonowe. W zimie zrezygnujmy z pomidorów, szczypiorku czy ogórków, które przebyły daleką drogę i nie budzą zaufania. Może się w nich znaleźć spora ilość pestycydów szkodliwych dla naszego zdrowia. Dlatego, jeśli chcemy ugotować dobrą warzywną zupę – wybierzmy mrożonki. Warto też w okresie letnim zachomikować w zamrażarce na zimę produkty tj. koperek czy natka pietruszki.

Krok 3 – Zwróćmy uwagę na wędliny i mięso – pakowane posiadają skład. Tutaj unikamy takich substancji jak: stabilizatory, konserwanty np. azotyn sodu (E250), karagen czy trifosforan pentasodowy. Weźmy też pod lupę udział procentowy mięsa. Niech to będzie przynajmniej 80%.

Krok 4 – Soki, napoje – oczywiście najlepiej wybrać wodę, ale od czasu do czasu warto skusić się na pożywny sok owocowy lub warzywny. Tutaj warto wybrać te bez cukru. Uważajmy więc na takie substancje w składzie jak: syrop glukozowo-fruktozowy, regulator kwasowości, cukier, barwniki i aromaty.

Krok 5 – chleb – podstawowy skład chleba to: WODA, SÓL, DROŻDŻE, MĄKA PSZENNA, zaś w przypadku ciemnego pieczywa mogą to być również ziarna, siemię lniane, miód, żurawina. Wszelkie inne substancje tj. spulchniacze nie mają racji bytu!

Krok 6 – nie ufajmy bezgranicznie produktom typu LIGHT – tutaj też warto czytać skład i sprawdzić czy w jogurtach lub batonikach nie znajduje się syrop glukozowo-fruktozowy, jako zamiennik cukru.

Krok 7 – unikamy nienasyconych tłuszczów trans, które są bardzo niezdrowe dla naszego zdrowia. Powodują m.in. choroby niedokrwienne serca, wzrost masy ciała, insulinooporność. Występują pod nazwami: tłuszcz uwodorniony, tłuszcz utwardzony lub tłuszcz częściowo utwardzony. Można je spotkać w słodyczach, maśle orzechowym, chipsach, majonezie, margarynach, produktach przetworzonych np. w serkach do kanapek.

 PAMIĘTAJMY: Nasze zdrowie zależy od tego, co zjemy.

Zasada czwarta Wprowadzamy zdrowe produkty do menu

Kasza jaglana i gryczana powinny zagościć na naszym stole przynajmniej 2 razy w tygodniu, ponieważ są źródłem minerałów, błonnika i wielu wartości odżywczych. Warto się zainteresować również innymi typami kasz. Internet, jako kopalnia wiedzy – podaje nam sporo pomysłów na ich przygotowanie. Na stole niech znajdą się także ciemne pieczywo, ryby, warzywa i owoce, chude mięso.

Zasada piąta – Mała dyspensa

Wybierzmy jeden dzień w tygodniu, w którym zrobimy sobie małe odstępstwo od przyjętych zdrowych zasad. Pozwólmy sobie na małe, co nieco, np. kawałek urodzinowego tortu u koleżanki czy pizzę ze znajomymi.

Zasada szósta – Sport

Wybierzmy ulubioną formę aktywności fizycznej i regularnie ją stosujmy. Może to być basen, aerobik, zumba, nordic walking, wieczorny lub poranny jogging lub domowe ćwiczenia z internetowym tutorialem.

Zasada siódma – Sen

W miarę możliwości staramy się wprowadzić w życie regularne godziny snu. Pamiętajmy, że regeneracja organizmu jest szczególnie istotna po wysiłku fizycznym.