Zapraszamy na pierwsze ” zajęcia on-line” w ramach doradztwa zawodowego

Wielu z Was w tym roku zakończy edukację, wiąże się to między innym z pierwszymi doświadczeniami związanymi z poszukiwaniem pracy. Dzisiaj więc, kilka słów o tym jak poprawnie napisać napisać CV.

Curriculum Vitae – inaczej życiorys zawodowy – jest dokumentem, od którego zależy czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Wysłanie CV jest pierwszym krokiem do znalezienia pracy, dlatego warto o to zadbać. Dobrze napisane CV buduje naszą markę.

Co sprawi, że potencjalny pracodawca, weźmie do ręki właśnie nasz życiorys zawodowy?

Warto zwrócić uwagę na wrażenie estetyczne:

Przede wszystkim najważniejsze jest, aby nasze CV nie było napisane na podstawie zwykłego, nie wyróżniającego się wzoru. Niestety jest to najczęstszy błąd, który popełniają osoby poszukujące zatrudnienia. To właśnie dokumenty przyciągające wzrok są tymi, które w pierwszej kolejności lądują w decyzyjnych rękach. Z pewnością będą się one różnić od siebie ze względu na stanowisko, o które się staramy. Inne CV musi stworzyć grafik, a inne nauczyciel. Od tego pierwszego wymagać będziemy kreatywności, a od drugiego estetycznego i stylowego ułożenia. Nie bójmy się jednak kolorów oraz ciekawych graficznie elementów.

 

W związku z tym drugą ważną kwestią jest fotografia, ale nie byle jaka! Nie aplikujemy do firmy z CV bez zdjęcia, ze zdjęciem nieostrym lub zamazanym.

Jak napisać CV – Co zrobić, aby po pierwszych kilku zdaniach nasz dokument nie został odłożony na bok?

  1. Najważniejszym elementem są dane osobowe. Uwzględniamy tutaj imię, nazwisko, datę urodzenia, telefon kontaktowy, adres mailowy
  2. Ukończone szkoły – skup się na wypisaniu tych, które mają największe znaczenie. Nie warto więc wspominać o szkole podstawowej, chyba że jest ona ostatnią, którą ukończyłeś.
  3. Doświadczenie zawodowe. Zastanów się które z Twoich doświadczeń mogą pomóc Ci w aplikowaniu na wybrane stanowisko. Nie wpisuj wszystkich prac, które masz na koncie, a jedynie te najbardziej istotne. Określ swoje stanowisko w danej firmie i zakres Twoich obowiązków. Napisz za co byłeś odpowiedzialny. Pamiętaj jednak, aby pisać krótko i zwięźle.
  4. Szkolenia i kursy. Tutaj warto wspomnieć o ukończonych kursach, szkoleniach oraz o swoich kwalifikacjach. Oczywiście wspomnij o takich, które mają powiązanie ze stanowiskiem, na które rekrutujesz.
  5. Znajomość języków obcych. Wymień te, które znasz, jeżeli posiadasz jakiś certyfikat również zaznacz to w tym miejscu.
  6. Jeżeli posiadasz specjalistyczne uprawnienia, w tym prawo jazdy, pochwal się tym. Pamiętaj żeby podać termin ich ważności, kategorię itd.
  7. Dodatkowe umiejętności. Napisz tutaj o zdolnościach, które nie wymagają ukończenia kursów, czy szkoleń. Na przykład: obsługa komputera, umiejętność pracy w zespole.
  8. Zainteresowania i hobby. Duża część osób starających się o pracę traktuje ten element zbyt prostolinijnie. Nie piszmy, że interesujemy się muzyką, ponieważ jest to na poziomie podstawówki. Wypiszmy konkretny rodzaj muzyki, który lubimy, śpiewamy czy gramy. Tak samo postępujemy z filmami, czy sportem. Jeżeli masz jakąś pasję nie zapomnij o tym wspomnieć. Może się okazać, że z potencjalnym pracodawcą sporo was łączy. Jednak bądź uważny i nie daj się wciągnąć wyłącznie w rozmowę o hobby.
  9. Na koniec nie zapomnij o wymaganej klauzuli dotyczącej przetwarzania danych osobowych!

Pamiętaj, aby zawsze mieć wydrukowane CV ze sobą idąc na rozmowę rekrutacyjną! Również rekomendacje, referencje mogą okazać się przydatne.