Wspomnienie Ofiar bombardowania 9 IX 1939 r

9 września 2021 r. mija 82 lata od najbardziej niszczycielskiego bombardowania Lublina przez niemiecką Luftwaffe.
Bomby spadły głównie na centrum miasta, ale także na koszary wojskowe przy al. Kraśnickiej.
W wyniku tego barbarzyńskiego ataku z powietrza zginęły setki mieszkańców Lublina, a wiele budynków zostało zburzonych lub uszkodzonych.
Bomby spadły także na lubelski Ratusz – życie straciło 16 pracowników Zarządu Miasta, 10 interesantów oraz szukający schronienia przed najeźdźcą, Prezydent Torunia Leon Raszeja – zginął na dziedzińcu ratuszowym.
Pracowników Zarządu Miasta, poległych od bomb, na stanowisku pracy w Ratuszu, upamiętnia tablica pamiątkowa na jego ścianie, od strony ul. Lubartowskiej.
W większości pochowani zostali na cmentarzu przy ul. Unickiej (obecnie główne wejście od ul. Gen. Wł. Andersa, w pierwszym rzędzie, po prawej stronie).
Około godz. 9.30 jedna z bomb trafiła w zakład fryzjerski znajdujący się w budynku sąsiadującym z Pocztą Główną w Lublinie (obecnie Plac Józefa Czechowicza).
W wieku 36 lat zginął, przybyły w ramach ewakuacji z Warszawy, gdzie pracował w ostatnich latach przed wojną, znany lubelski poeta, dziennikarz, radiowiec, piewca urody miasta – Józef Czechowicz.
Zgodnie z wieloletnią tradycją, w dniu 9 września każdego roku, przedstawiciele Prezydenta, Rady, Urzędu Miasta Lublin, Szkoły Podstawowej i Muzeum im. Józefa Czechowicza oraz innych instytucji związanych z pamięcią o Józefie Czechowiczu składają kwiaty i zapalają znicze w miejscach upamiętniających te tragiczne wydarzenia.
9 września br. (czwartek), o godz. 9.30, odbędzie się uroczyste spotkanie pamięci, przy pomniku Józefa Czechowicza, na placu jego imienia.
O godz. 10.30 przedstawiciele władz i mieszkańców Miasta oraz innych instytucji, złożą kwiaty i zapalą znicze pod tablicą pamiątkową na Ratuszu, o godz. 11.00, na grobach poległych wówczas od bomb, cmentarz Unicka.
Zapraszamy do udziału w tym patriotycznym wydarzeniu.

Notatkę opracował:
Zdzisław Niedbała
Kancelaria Prezydenta Miasta Lublin
główny specjalista ds. organizacyjnych