SZTUKA DIALOGU – PODSTAWĄ WŁAŚCIWEJ KOMUNIKACJI

Rozmowa z drugim człowiekiem to nieodłączny element życia codziennego. Jednocześnie jest fundamentem każdej relacji – czy to w pracy, sklepie, rodzinie czy związku. Choć mogłoby się wydawać, że nawiązanie konwersacji to niebywale prosta czynność, może ona przysporzyć wiele trudności. Wiele zależy od naszego charakteru. Niektórzy są nieufni wobec innych, stąd też ciężko nawiązać nić porozumienia z innymi. Z kolei pozostali są otwarci na nowe znajomości, co sprawia, że rozmowa z osobami z różnych środowisk nie sprawia im najmniejszego problemu.

Dialog podstawą rozmowy

Dialog to nic innego, jak rozmowa co najmniej dwóch osób. Zatem, rozpoczynając konwersację warto mieć na uwadze, że rzeczywiście uczestniczy w nim druga osoba.

– Nie bój się jasno wyrażać swoich poglądów na dany temat, broń swojego zdania, ale z szacunkiem i zrozumieniem.

– Ponadto, staraj się słuchać, co mówi do Ciebie rozmówca.

– Wykazuj zaangażowanie i zainteresowanie prowadzeniem konwersacji.

– Nie zamykaj się w sobie, ale bądź otwarty – poruszaj nowe, nawet trudne tematy.

– Nie zniechęcaj się do rozmowy, mimo, że ktoś posiada odmienne zdanie.

– Ważne jest również wysłuchanie stanowiska rozmówcy do końca, mimo, że bardzo często chcemy wtrącić przysłowiowe „5 groszy” i wyrazić swoją opinię. Z pewnością niekulturalne jest wtrącanie swojego zdania, gdy on nie skończył jeszcze wypowiedzi.

– Unikaj wypowiadania stwierdzeń, takich jak np. „Nie masz racji”. Staraj się zrozumieć punkt widzenia osoby, z którą rozmawiasz a będzie to bez wątpienia udany dialog.

Aby nauczyć się swobodnie rozmawiać z innymi ludźmi bardzo ważne jest wzajemne zrozumienie. Podczas nawiązywania dialogu należy bezwzględnie okazać je drugiej osobie. Prowadząc z kimś rozmowę nie zajmuj się czymś innym – nie patrz w telefon czy telewizor. Swoją uwagę skieruj w kierunku drugiego człowieka. Z pewnością to samo otrzymasz z przeciwnej strony. Aby być dobrze zrozumianym trzeba mówić w jasny sposób. Warto używać klarownych sformułowań, które będą oczywiste dla każdego. Dzięki temu rozmówca nie będzie miał wątpliwości co do naszych intencji. Podczas rozmowy raczej starajmy się unikać stosowania sarkazmów czy różnych podtekstów – będzie to powodem do doszukiwania się tzw. drugiego dna w wypowiedzi. Szczególnie należy zwrócić na to uwagę, gdy rozmawiamy z osobą nieznajomą. Na koniec dobrze jest zwyczajnie zapytać, czy osoba, z którą rozmawiamy wie, co mamy w danej sytuacji na myśli. W związku z tym zyskamy pewność, że zostaliśmy dobrze zrozumiani. Warto też wspomagać  się mową ciała.

Niewątpliwie, jest to bardzo istotny aspekt, który znacząco ułatwia porozumiewanie się z innymi. Najpierw należy zadbać o odpowiedni dystans między nami a rozmówcą. Pamiętaj, że nie powinien być on zbyt bliski, gdyż rozmówca może czuć się niekomfortowo ani zbyt daleki, co znacznie utrudni konwersację. Kolejną kwestią jest zachowanie kontaktu wzrokowego z osobą, z którą rozmawiamy. Patrzenie w oczy oznacza, że jesteśmy szczerzy, lojalni, pewni swojego zdania i nie boimy się poruszać nowych tematów. Dobrze jest pamiętać o uśmiechu, dzięki czemu z pewnością zostaniemy odebrani jako osoby miłe i kulturalne

Sztuka prowadzenia dialogu jest to umiejętność, która bardzo przydaje się w życiu. Bardzo często zdarza się tak, że w wyniku nieśmiałości mamy problem z nawiązaniem kontaktu z drugim człowiekiem. Tworzenie bariery pomiędzy nami a rozmówcą utrudnia funkcjonowanie w codziennym życiu. Dlatego też, warto wiedzieć, jak rozmawiać z ludźmi. Bez wątpienia najistotniejsza jest otwartość na innych, zaangażowanie w rozmowę i aktywne słuchanie. Powodzenia!