23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto ludzi książki: pisarzy, poetów, tłumaczy, redaktorów, korektorów, wydawców i wszystkich tych, którzy z książkami i prawem autorskim mają na co dzień do czynienia. Jest to również święto czytelników. W roku 2021 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 23 kwietnia wypada w piątek. Święto obchodzone jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Jest to to doroczne święto, organizowane przez UNESCO. Dla przypomnienia – data święta wybrana została, jako symboliczna dla literatury światowej, bo w tym dniu zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, gdzie tego dnia obchodzony jest dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od 1930 roku. Decyzją UNESCO w 1995 roku święto nabrało międzynarodowego zasięgu.

Ze względu na panującą pandemię, w tym roku ten dzień wygląda inaczej. Szanując tradycję święta, staramy się jednak aby to święto przetrwało. Zorganizowaliśmy w bursie wystawę plakatów promującą czytanie „Czytanie polecam”. Składające się na wystawę plakaty, to wybrane prace konkursowe z cyklicznego Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Czytanie polecam”, organizowanego przez naszą bursę w latach 2013-2018 oraz zamieszczony poniżej zestaw cytatów, aforyzmów o książce i czytaniu.

Z okazji Światowego Dnia Książek i Praw Autorskich życzymy Wam drodzy Wychowankowie abyście tego dnia oraz w całym roku obecnym i przyszłych latach czytali jak najwięcej książek i stali się rekordzistami w czytaniu. Panująca pandemia na pewno nie sprzyja świętowaniu, ale za to sprzyja czytaniu!

BIBLIOTEKA Bursy

 

Książki same w sobie stanowią ogromną inspirację, czego dowodem jest zamieszczona kolekcja cytatów i aforyzmów o książce, o czytaniu bardziej i mniej znanych. Zamieszczamy tutaj wypowiedzi samych twórców – autorów książek. Mamy nadzieję, że niniejsza publikacja przyniesie odbiorcom wiele refleksji i nakłoni do czytania.

Joseph Conrad Korzeniowski: Autor pisze tylko połowę książki, druga połowa należy do czytelnika .

Cyceron: Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli.

Jan Paweł II: Zawsze miałem dylemat: Co czytać? Starałem się wybierać to, co najistotniejsze. Tyle rzeczy się publikuje. Nie wszystkie są wartościowe i pożyteczne. Trzeba umieć wybierać i radzić się, co czytać.

Józef Czechowicz: Kto czyta – żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany.

Maria DąbrowskaKsiążka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji.”

Denis Diderot: Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać.

Umberto Eco: Kto czyta książki, żyje podwójnie.

Antoine de Saint-Exupéry: Czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka.

 Konstanty Iledfons Gałczyński: Życie bez książek jest jak stół bez nóg.

Mikołaj Gogol: Bardzo wiele książek należy przeczytać po to, aby sobie uświadomić, jak mało się wie:

Zbigniew Herbert: Kiedy się człowiek czymś interesuje, to książki przychodzą do niego. Książka poleca książkę. Tylko, że zawsze ma się większe ambicje niż rezultaty.

Bohumil Hrabal: Bo ja gdy czytam, to właściwie nie czytam, biorę piękne zdanie do buzi i ssę je jak cukierek, jakbym sączył kieliszeczek likieru, tak długo, aż w końcu ta myśl rozpływa się we mnie jak alkohol, tak długo we mnie wsiąka, aż w końcu nie tylko jest w moim mózgu i sercu, lecz pulsuje w mych żyłach aż po krańce naczyniek włoskowatych.

Aldoux Huxley: Nie konsumuje się wiele, gdy się siedzi i czyta książki.

Każdy człowiek, który umie czytać, może według własnej woli rozwijać się i wzbogacać swoje życie, aby stało się ciekawe, barwne i pełne znaczenia.

Jarosław Iwaszkiewicz: Powiedz mi, jakie książki masz w domu, a powiem ci, kim jesteś.

Czytanie jest to odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów.

 Ryszard Kapuściński: Bo w każdej wielkiej książce jest kilka książek, trzeba tylko do nich dotrzeć, odkryć je, zgłębić i pojąć.

Stanisław Lem: Książką można czytelnikowi głowę, owszem przemeblować o tyle, o ile jakieś meble już w niej przed lekturą stały.

Henryk Mann: Postanów sobie czytać codziennie, choćby przez kwadrans, po roku odczujesz skutki…

 Czesław Miłosz: Od nas zależy, co w dziełach widzimy.

 Monteskiusz: Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera.

 Sławomir Mrożek: Moja matka czytała książki, gdy tylko mogła. Nieraz po całym dniu rozmaitych zajęć czytała je do późna, narażając się na wymówki ojca, który książki uważał za fanaberie. Nie przeczytał zresztą ani jednej.

Wiesław Myśliwski: Książki nie są martwe, lecz jak stworzenia – przewrotne, podstępne, nieżyczliwe, obiecują więcej niż mogą. Pozwalają ci nawet sądzić, że już bliski jesteś mądrości, chociaż ty się tylko oddaliłeś od swojego prostego spokoju. Szukasz jasności, a tymczasem mądrość ma wiele twarzy.

Cyprian Kamil Norwid:[…] Cóż za rzecz przedziwna Czytanie! – jako gałąź oliwna Lub migdałowy kwiat. […] Książki te kto są? Różni znajomi – poczciwi.

George Orwell: Najlepszymi książkami są te, które mówią nam, co już sami wiemy.

Arturo Perez – Reverete: Gdy człowiek ma przy sobie książkę, nigdy nie jest sam, nieprawdaż?

Jerzy Pilch: Książek nie czyta się po to, aby je pamiętać. Książki czyta się po to, aby je zapominać, zapomina się je zaś po to, by móc znów je czytać.

Henryk Sienkiewicz: Mieszkanie bez książki ciemniejsze jest niż bez lampy.

Wisława Szymborska: Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.

Oscar Wilde: Nie ma książek moralnych lub niemoralnych. Są książki napisane dobrze lub źle.

Carlos Ruiz Zafón: Czytać, to bardziej żyć, to żyć intensywniej.