Rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida

poeta

prozaik

dramatopisarz

rzeźbiarz

malarz

rysownik.

RECYTATOR

 

„Autorów sądzą ich dzieła”

Cyprian Kamil Norwid

 

Dzieło zostawił ogromne! C.K. Norwid był „poetą myśli”, filozofem, obdarzonym analitycznym umysłem, patrzącym krytycznie na świat, znakomitym artystą sztuk plastycznych.

W uznaniu zasług twórcy dla polskiej sztuki i polskiej kultury, w 200-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął Uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida.

Urodzony 24 września 1821 roku w miejscowości Laskowo-Głuchy. Młodość spędził w Warszawie, gdzie  studiował malarstwo. W 1842 wyjechał do Niemiec, a następnie do Włoch, gdzie kontynuował studia plastyczne. W 1846 w Berlinie został aresztowany i uwięziony z powodów politycznych, co zapoczątkowało kłopoty ze zdrowiem. W 1849 przybył do Paryża, gdzie utrzymywał kontakty z wybitnymi przedstawicielami polskiej i międzynarodowej emigracji (jak np.: Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Adam Jerzy Czartoryski, Georg Herwegh, Aleksander Hercen). Zawód miłosny i brak środków do życia spowodowały, że szukał szczęścia w Nowym Jorku. Próbował – mało skutecznie – utrzymywać się z rzeźby i rysunku. W 1854 powrócił do Paryża na stałe. W środowisku artystycznym znany był głównie jako deklamator, rysownik i rytownik. Ciągłe kłopoty finansowe i pogłębiająca się głuchota spowodowały, że w 1877 zamieszkał przytułku dla ubogich polskich weteranów i sierot, gdzie spędził resztę życia. Zmarł w Paryżu 22/23 maja 1883 roku. Pochowany został na cmentarzu w Ivry, niedaleko Zakładu.

Czy wiesz, że Norwid???

  • Był wielkim pasjonatem roślin – odwiedzał ogrody i parki. W miejscu gdzie żył zapełniał przestrzeń roślinami.
  • Uchodził za doskonałego recytatora. Był też  wspaniałym mówcą, który zapalał serca,
  • Ulubioną postacią historyczną Norwida był Krzysztof Kolumb. Poeta cenił jego śmiałe poglądy i opinie, wyrażane nawet wbrew czasom i modom. Widział podobieństwo między sobą a Kolumbem – to znaczy wyalienowanie społeczne.
  • Cyprian Norwid był właścicielem kilku rysunków Leonarda da Vinci i Rafaela, musiał je jednak sprzedać, kiedy jego sytuacja materialna diametralnie się pogorszyła.
  • Twórczość Norwida popularyzował Czesław Niemen, wykonując teksty utworów poety do własnej muzyki, m.in.: „Bema pamięci żałobny rapsod”, „Italiam!, Italiam!”, „Moja ojczyzna”, „Pielgrzym”, „Daj mi wstążkę błękitną, „Jesień”. Wydany w 1978 roku, dwupłytowy longplay „Idée fixe” opierał się wyłącznie na jego poezji; oryginalne brzmienie rocka progresywnego z ogromnymi wpływami muzyki elektronicznej połączył Niemen z wierszami takimi jak „Sieroctwo”, „Larwa”, „Laur dojrzały”, „Moja piosnka” i innymi.
  • W 1976 r. na drugim studyjnym albumie „Przechodniem byłem między wami „zespołu Budka Suflera, znalazł się utwór „Noc nad Norwidem”, mający charakter hołdu złożonego poecie.
  • W nurcie poezji śpiewanej odnotować należy piosenki do tekstów Norwida, w wykonaniu Wandy Warskiej (m.in. „W Weronie”), Stana Borysa (np. „Czy podam się o amnestię?”), zespół  Closterkeller („Po to właśnie”) i Przemysława Gintrowskiego (m.in.: „Moja piosnka” , „Ty mnie do pieśni pokornej nie wołaj…”).
  • Utwory Norwida adaptował również Maciej Maleńczuk z zespołem Homo Twist, wykonując utwór Norwid, w którym wykorzystał fragmenty wierszy „Moja piosnka” i „Bema pamięci żałobny rapsod”.
  • W 2010 ukazał się programowy album zespołu De Press Gromy i pyłki w całości, poświęcony artyście, na którym znalazło się 19 utworów, z oryginalnymi tekstami Norwida. Wewnątrz płyty umieszczono książeczkę z życiorysem, rysunkami oraz poezją poety.
  • W 2014 na drugim albumie studyjnym pt. Pogo zespołu Dr Misio, znalazł się utwór „Ona wie” do słów Norwida.

 Rok Norwidowski trwa, a jego kulminacja przypada właśnie na koniec września!

            Wystawy, filmy, publikacje, spektakle, recytacje, konkursy, premiera opery –  to liczne wydarzenia obchodzonego właśnie w Roku Norwidowskiego. Oto niektóre z nich. Na 24 września Teatr Narodowy przygotowuje wieczór poezji, a Muzeum Narodowe w Warszawie planuje „Weekend z Norwidem”. W mediach społecznościowych udostępnione zostają wtedy ryciny i rysunki Norwida, które znajdują się w zbiorach placówki.

Także 24 września, w dworku Wincentego Pola – oddziale Muzeum Narodowego w Lublinie – odbędzie się wydarzenie zatytułowane „Norwid współczesny” – odczyt i spotkanie dotyczące edycji pism Norwida.

            Instytut Książki we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie postanowił postać Norwida uczcić filmem, zapraszając do jego realizacji wybitnych twórców animacji – braci Quay. Vade-mecum” to krótkometrażowy film o Norwidzie.

https://www.youtube.com/watch?v=ItQPy9QJLlk