Pochwal się swoim Wielkanocnym Koszyczkiem….

Zachęcamy wszystkich wychowanków i pracowników naszej bursy do podzielenia się z nami zdjęciami Waszych wielkanocnych koszyczków. Pomimo pandemii każdy z pewnością przygotuje w domu tzw. „ święconkę”. Są w niej tradycyjne pokarmy, ale ponieważ pochodzicie z różnych regionów lubelszczyzny, a nawet Polski, tym bardziej poznamy wasze regionalne tradycje, co do przygotowania wielkanocnych koszyczków.

Święcenie pokarmów jest jednym z podstawowych obrzędów Wielkiej Soboty. Zwyczaj ten ma korzenie pogańskie, które przyjęły się w Europie tworząc wczesnośredniowieczną tradycję. Bez względu na to, czy odbywa się w kościele, czy  niestety przez  pandemię koronawirusa – również w domu, powinniśmy przygotować tradycyjne pokarmy, bo mają one głęboką symbolikę.  Mają nam zapewnić przez cały rok płodność, obfitość, zdrowie oraz dostatek. Wciąż przybywa specjałów w koszyku, jednak nie wolno zapomnieć o tych najważniejszych:

  • Chleb– podstawowy pokarm, który dla chrześcijan jest najważniejszym symbolem, przedstawiającym ciało Chrystusa (dawniej jego miejsce zajmowała pascha). Gwarantuje pomyślność i dobrobyt. Do święcenia odkrawamy kawałek z chleba, który będziemy jeść podczas wielkanocnego śniadania.
  • Pieprz i sól– wykorzystuje się je do przyprawienia jajek oraz innych potraw, które jemy podczas wielkanocnego śniadania. Czarny zmielony pieprz w święconce nawiązuje do gorzkich ziół, które dawniej Żydzi dodawali do charosetu (rodzaj sosu). Robili to na pamiątkę ciężkiej, niewolniczej pracy przy produkcji cegieł w Egipcie. Natomiast sól dodaje potrawom smaku, chroni przed zepsuciem i ma właściwości oczyszczające. Kiedyś wierzono, że potrafi odstraszyć zło. Bez soli nie ma życia. Dla chrześcijan symbolizuje sedno życia i prawdy, stąd też mówimy o „soli ziemi” – tak Jezus nazwał swoich uczniów, wybrańców.
  • Jajko– zapewnia płodność. Symbolizuje życie i choć weszło do święconki najpóźniej, najbardziej kojarzy się ze Świętami Wielkanocnymi. Do koszyczka wkładamy jajka ugotowane na twardo. Dla ozdoby można dodać także wydmuszki i kolorowe pisanki.
  • Chrzan– korzeń chrzanu symbolizuje krzepę i siłę. Ma przynieść nam dobre zdrowie. Wzmacnia właściwości pozostałych potraw, które są w wielkanocnej święconce. Najlepiej, gdy korzeń chrzanu święcimy w kawałku. Później kroimy go na cienkie plasterki i częstujemy nim biesiadników. Jednak współcześnie najczęściej święcimy starty chrzan.
  • Ser– oznacza przyjaźń, porozumienie między człowiekiem a przyrodą. Gwarantuje zdrowie i rozwój stada domowych zwierząt: krów, kóz i owiec, od których pochodzi.
  • Wędlina– najczęściej szynka albo kiełbasa, czyli głównie wyroby z wieprzowiny. Przynosi zdrowie, płodność i dostatek.
  • Ciasto– pojawiło się w koszyczkach dość niedawno. Jest znakiem umiejętności i doskonałości. Nie chodzi tu o gotowe wypieki i słodkości. Zgodnie z tradycją musi to być kawałek ciasta domowego wypieku, najlepiej drożdżowej baby.