PAŹDZIERNIK – RÓŻOWY MIESIĄC

Rak piersi to najczęstszy nowotwór u kobiet na świecie (stanowi 25% wszystkich nowotworów).

Choroba daje bardzo dobre rokowania i wysoką szansę na całkowite wyleczenie – o ile tylko zostanie odpowiednio wcześnie wykryta. Dlatego ogromne znaczenie ma profilaktyka. Jak rozpoznać “wroga” i jakie badania regularnie wykonywać?

Niezależnie od rozmiaru i kształtu naszych piersi, liczy się przede wszystkim ich zdrowie.

Profilaktyka raka piersi ma ogromne znaczenie – również w obliczu faktu, że jest to nowotwór, który zbiera ogromne żniwo, także wśród coraz młodszych kobiet..

Z tego powodu październik, co roku (od 1985) obchodzony jest na świecie jako Miesiąc Walki z Rakiem Piersi (lub Różowy Październik).

Symbolem tej walki – oraz solidarności z chorującymi kobietami – stała się różowa wstążka.

Jak rozpoznać raka piersi? Wiedza może uratować Ci życie

Nowotwór piersi należy do najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych na świecie. Co roku rozpoznaje się go u 1,7 mln kobiet, w tym ok. 18 tys. w Polsce. Rak piersi to także najpopularniejsza przyczyna zgonów kobiet (15%) – coraz częściej przedwczesnych. Co roku z tej przyczyny umiera pół miliona kobiet na całym świecie. 80% wszystkich przypadków zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia (po menopauzie).

Jednak w ostatnich latach istotnie zwiększa się liczba zachorowań także w grupie młodszej (20-49 lat).

Większości zgonów z pewnością można by było uniknąć. W tym celu jednak potrzebna jest wiedza na temat tego, jak rozpoznać raka piersi i jakie badania profilaktyczne należy wykonać. Warto pamiętać, że ten rodzaj nowotworu jest niemal w 100% wyleczalny, o ile tylko zostanie rozpoznany we wczesnym stadium. W momencie, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium i rak daje przerzuty (tzw. rozsiew krwiopochodny) do innych narządów, szanse na całkowite wyleczenie są niewielkie. Jednak nawet i w tym przypadku postęp współczesnej medycyny pozwala znacznie wydłużyć długość życia z chorobą i poprawić jego komfort.

Warto wiedzieć!

W przypadku raka piersi nie istnieje jeden dominujący czynnik ryzyka (jak np. palenie papierosów w przypadku raka płuc), który odpowiadałby za zachorowania. Można jednak wskazać szereg czynników, które potencjalnie mogą przyczyniać się do wzrostu ryzyka rozwoju choroby. Należą do nich przede wszystkim mutacje w obrębie geny BRCA1 i BRCA2, a także:
• występowanie przypadków choroby w rodzinie,
• wczesny wiek pierwszej miesiączki,
• późny pierwszy poród,
• późna menopauza,
• otyłość,
• niezdrowy styl życia (nadużywanie alkoholu itp.).

Pamiętaj, że żaden z tych czynników nie przesądza o tym, że choroba rozwinie się u Ciebie. Jednak fakt, że któreś z nich dotyczą Ciebie, powinien tym bardziej zmotywować Cię do badań.

Profilaktyka raka piersi: nie tylko w październiku

Nie każdy guzek czy zmiana nowotworowa to od razu rak piersi. Objawy pojawiają się zwykle dopiero w zaawansowanych stadiach choroby. Rak piersi nie boli i przez długi czas może być całkowicie niewidoczny, a przez to trudny do wykrycia. Co więc możesz dla siebie zrobić? Przede wszystkim dowiedz się, jak rozpoznać raka piersi i regularnie wykonuj samobadanie. Każdą zmianę, jaką zauważysz, koniecznie skonsultuj z lekarzem.

Pamiętaj!

Regularnie wykonuj badania:
• USG piersi,
• badanie mammograficzne (obowiązkowo raz na 2 lata po 50 roku życia).
• samobadanie piersi (co miesiąc).

Więcej na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/pazdziernik-miesiacem-walki-z-rakiem-piersi12