Ojcowie Niepodległej

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941)

muzyk, pianista, kompozytor, mąż stanu, polityk, premier, dyplomata, społecznik

Najważniejszą rzeczą w życiu jest świadomość spełnienia obowiązku!”

 

W 160 rocznicę urodzin

Urodził się 18 listopada 1860 r. w Kuryłówce na Podolu w zaborze rosyjskim, w rodzinie administratora majątków ziemskich.

Uzdolniony muzycznie, W 1872 r. rozpoczął studia w Instytucie Muzycznym w Warszawie. Od 1881 r. kontynuował studia w Berlinie, w Wiedniu. W 1888 r. zagrał koncert w paryskiej SalleErard, który zapoczątkował jego wielką karierę pianisty i występy w prawie wszystkich krajach Europy i obu Ameryk, a także w Afryce Południowej i Australii.

Początek jego działalności polityczno-społecznej wiążę się  z odsłonięciem w 1910 r. w Krakowie Pomnika Grunwaldzkiego, którego był fundatorem.

W czasie I wojny światowej działał w Generalnym Komitecie Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. W 1915 r dotarł do Stanów Zjednoczonych, gdzie prowadził bardzo aktywną działalność na rzecz niepodległości Polski. Zorganizował ponad 300 spotkań połączonych z koncertami, na których przemawiał  i zachęcał do udzielania pomocy walczącym o wolność Polakom.

Dzięki osobistym wpływom dotarł do  prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona, przekonując go do wsparcia sprawy polskiej. Przyczynił się do tego, że w ogłoszonym w 1918 r. orędziu prezydenta T. W. Wilsona  do Kongresu Stanów Zjednoczonych znalazł się punkt dotyczący odbudowy niepodległej Polski. Istotną rolę odegrał także w przyjęciu 3 czerwca 1918 r. deklaracji, w której Wielka Brytania, Francja i Włochy uznawały powstanie zjednoczonej i wolnej Polski za warunek sprawiedliwego i trwałego pokoju w Europie.

25 grudnia 1918 r. Paderewski przybył do Polski.. Jego wizyta  wywołała wielką patriotyczną manifestację, przyczyniając się do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. 16 stycznia 1919 r. powołany został przez Józefa Piłsudskiego na  stanowisko prezesa Rady Ministrów oraz jednocześnie ministra spraw zagranicznych. W imieniu Polski 28 czerwca 1919 r. złożył podpis pod Traktatem Wersalskim. 9 grudnia 1919 r. ustąpił z funkcji premiera. W 1920 r. wyjechał do Szwajcarii, a w 1921 r. opuścił Europę i udał się do USA. W latach trzydziestych zaangażował się w proces jednoczenia sił opozycyjnych wobec rządów sanacji.  Po wybuchu drugiej wojny światowej objął przewodnictwo powstałej w grudniu 1939 r. we Francji Rady Narodowej RP. W 1940 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, szukając ponownie pomocy dla Polski. Zmarł 29 czerwca 1941 r. w Nowym Jorku.  W 1992 r. jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Archikatedrze św. Jana w Warszawie.

Ignacy Paderewski odznaczony był m.in. Wielką Wstęgą Orderu Orła Białego, Wielką Wstęgą Orderu Polonia Restituta i pośmiertnie Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari.

 

„Marzyciele. Oni wyśnili Niepodległą” to książka o Józefie Piłsudskim i Ignacym Paderewskim, autoramijej są: Paweł F. Nowakowski, Piotr Legutko i Sylwester Szefer (wydawnictwo WAM). Są ludzie, którzy odważnie spełniają wielkie marzenia, są wierni wielkim ideałom . O nich jest ta książka. O tych, którzy śnili o Niepodległej i o tym, jak ich sen się spełnił, to książka o powstańcach, rewolucjonistach, społecznikach, bohaterach.

Poleca biblioteka bursy!