Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – 23 lutego

Depresja to choroba, która objawia się przewlekłymi zaburzeniami nastroju (tzw. zaburzeniami afektywnymi). Według WHO w Europie dotyka ona aż 27 procent populacji. Jest to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba, ale depresja to nie tylko zmiany nastroju. Do zaburzeń psychicznych dołączają objawy somatyczne, czyli cielesne. Są to m.in. bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunki, bóle głowy, czy duszności.

Na skutek symptomów depresji chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą. Problemem stają się dla nich podstawowe czynności takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu. W przypadku dzieci i młodzieży depresja ma niestereotypowy przebieg. U młodzieży częściej niż u dorosłych pojawia się drażliwość, złość lub rozpacz, demonstrowanie wrogości wobec otoczenia — nastolatek zachowuje się w sposób odpychający, zniechęcający do nawiązania kontaktu. Może wycofywać się z życia towarzyskiego, ograniczać kontakt z rówieśnikami. Zachorowania w tej grupie wiekowej rosną lawinowo. Jest to bardzo wrażliwa grupa. Dla młodych ludzi nawet z pozoru błahe zdarzenia mogą stanowić życiową tragedię. Według policyjnych statystyk tylko w 2020 roku aż 107 polskich nastolatków odebrało sobie życie, a 843 podjęło próbę samobójczą.

Czas pandemii jest bardzo trudny dla dorosłych, ale w takim samym stopniu dotyka osoby młode, z dnia na dzień zostały one postawione w sytuacji, na którą nie mają wpływu. Młodzi ludzie, którzy prowadzili aktywne życie, nagle zostali zamknięci w domach. Cały dotychczasowy plan dnia, który realizowali w różnych przestrzeniach, przeniósł się do czterech ścian własnego domu. Strach o życie najbliższych, izolacja i ograniczenie kontaktów z grupą rówieśniczą sprawiają, że zostaje zachwiane poczucie bezpieczeństwa, trudniej zbudować poczucie własnej wartości i tożsamość społeczną. Jeżeli zaobserwujecie u siebie lub najbliższych zachowania depresyjne natychmiast zwróćcie się o pomoc, depresja jest uleczalna.

Depresji możemy starać się zapobiegać, pomoże w tym – odpowiednia ilość snu 6-8 godzin, czas na relaks, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i słońcu, dbanie o dobre relacje z rodziną, przyjaciółmi, pozytywne myślenie, nie załamywanie się bo z każdej sytuacji jest wyjście.