Kilka sposobów na stres

 Natłok informacji o koronawirusie, rosnąca liczba zakażeń i zgonów, niepewna przyszłość. Nasz umysł i ciało w sytuacji przedłużającego się stanu zagrożenia może reagować przeciążeniem. Nietrudno o czarne myśli, niepokój, przemęczenie i drażliwość. Jak radzić sobie ze stresem w pandemii? Problemy ze zdrowiem psychicznym są powszechne. Dbaj o dobre samopoczucie

Oto kilka porad, jak zmniejszyć stres i poprawić samopoczucie:

1.Zastopuj. Odetchnij. Zastanów się.

Odetchnij powoli kilka razy: wciągaj powietrze przez nos i wolno je wydychaj. Powolne oddychanie to jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie stresu, ponieważ wówczas mózg otrzymuje polecenie rozluźnienia ciała.

Zwróć uwagę na to, jak się czujesz i o czym myślisz, bez oceniania tego. Zamiast reagować na te myśli i odczucia, przyjmij je do wiadomości i pozwól im przeminąć.

2. Kontaktuj się z innymi

Pomóc może rozmowa z zaufanymi osobami. Utrzymuj regularny kontakt z bliskimi osobami. Rozmawiaj z nimi o swoich uczuciach i troskach.

3. Prowadź zdrowy styl życia

Co robić:

  • Wstawaj i kładź się spać codziennie o zbliżonej porze.
  • Utrzymuj higienę osobistą.
  • Jedz zdrowe posiłki o regularnych porach.
  • Regularnie wykonuj ćwiczenia fizyczne. Pomóc mogą już 3–4 minuty ruchu o niewielkiej intensywności, jak np. chodzenie czy rozciąganie.
  • Wydziel sobie czas na pracę i czas na odpoczynek.
  • Wygospodaruj sobie czas na przyjemności.
  • Regularnie rób przerwy podczas siedzenia przed ekranem.

Czego nie robić:

  • W ramach radzenia sobie ze strachem, niepokojem, nudą i izolacją społeczną unikaj wszelkiego rodzaju używek.

4. Zadbaj  o siebie i innych

Nie wymagaj od siebie za dużo w trudne dni. Pogódź się z faktem, że Twoja produktywność w niektóre dni może być niższa niż w inne.

Spróbuj ograniczyć oglądanie, czytanie czy słuchanie wiadomości, które wywołują u Ciebie niepokój czy zmartwienie. Szukaj najnowszych informacji z zaufanych źródeł o określonych porach dnia.

Pomaganie innym może być także dla Ciebie korzystne. Jeśli możesz, zaoferuj pomoc potrzebującym osobom ze swojej społeczności.

5. Poproś o pomoc, jeśli potrzeba

Nie wahaj się szukać profesjonalnej pomocy, jeśli sądzisz, że jej potrzebujesz. Najlepiej zacząć od lekarza pierwszego kontaktu lub psychologa.