Jak się zmotywować do działania w dobie Koronowirusa ?

Czy w tym trudnym dla nas wszystkich czasie nie jest trochę tak, że nasza chęć do działania, nauki, robienia czegoś konstruktywnego trochę zmalała?!. Czy nie jest tak, że czasami rano mówimy oj znów to samo…siedzenie w domu…lekcje on-line..i nic nowego…dzień za dniem taki sam i nic nam się nie chce…Dlatego dzisiaj postanowiliśmy zmotywować Was do działania:)

Czym jest motywacja? Można powiedzieć, że motywacja to, jak sama nazwa wskazuje, taki nasz wewnętrzny „motor do działania”. Napędza nas do wykonywania określonych czynności, do podejmowania różnych decyzji i do osiągnięcia jakichś celów.

Dlaczego jest tak istotna?

To proste – potrzebujemy jej, aby wstać z łóżka, chodzić do szkoły, na studia, do pracy czy realizować różne zadania. To taki mechanizm regulujący nasze zachowanie. Motywacja jest więc swego rodzaju zachętą do realizowania działań, na które nie zawsze mamy ochotę.

Jak się zmotywować?

Nie da się ukryć – czasami to nie jest prosta sprawa! Jak więc zmobilizować się, by produktywnie wykonywać swoje obowiązki?

Poniżej kilka wskazówek:

 1) Unikaj „słomianego zapału”

Staraj się podchodzić do wyzwań bez nadmiernej ekscytacji, gdyż może ona szybko opaść. Spójrz na dany aspekt w szerszym kontekście niż krótkotrwałe zafascynowanie. Biorąc na siebie jakieś zobowiązanie czy deklarując wykonanie jakiegoś zadanie, zastanów się, czy jesteś w stanie doprowadzić sprawę do końca.

2) Sprecyzuj korzyści

Ustal, jakie profity przynosi lub ma przynieść podjęte przez Ciebie działanie. Postaw sobie konkretny cel do osiągnięcia i w chwilach zwątpienia wizualizuj sobie jego efekty. Jeżeli trudno jest Ci się zabrać do wykonania zadania, pomyśl o pozytywach z niego płynących  oraz o błogiej chwili jego zakończenia.

3) Motywuj się z kimś nawzajem

Wspólna praca się opłaca! Znajdź osobę, z którą macie wspólny cel i razem konsekwentnie do niego dążcie, stymulując się wzajemnie. Jeśli jednej nie będzie się chciało czegoś robić, ta druga powie: „Nie ma litości, dawaj!”.

 4) Zorganizuj warunki, które wymuszają na Tobie działanie

Jeżeli musisz coś zrobić, skup się tylko na tym jednym zadaniu. Unikaj rozproszeń, tj. jeśli masz coś zrobić do godziny 12, a jest godzina 9:30, to lepiej wyłącz Internet w telefonie, wyloguj się z portali społecznościach, nie włączaj telewizora ani radia, nie wdawaj się z nikim w dyskusję, tylko… rób!

 5) Rób przerwy i sprawiaj sobie nagrody

Wyznaczaj sobie czas na wykonanie danego zadania. Jeśli wymaga ono dłuższego okresu, to podziel go na jakieś etapy i pomiędzy nimi organizuj sobie chwilę oddechu. W tym czasie rób tylko to, na co masz ochotę i staraj się nie myśleć o obowiązkach.

Motywację wspierają również jasno określone cele, które są możliwe do realizacji i są

drogą do większego celu. Analiza celów i ich monitorowanie sprzyja podnoszeniu poziomu

samooceny, a tym samym poczucia sprawczości która istotnie wpływa na wzrost motywacji

do dalszej pracy.

Ponadto zjawisko facylitacji społecznej, czyli zadeklarowania zrobienia danej czynności

na forum, bądź też razem z grupą, również sprzyja podnoszeniu motywacji wykonania

działania. Fakt, że inni obserwują nasze efekty, bądź poczucie, że nie jest się samym podczas

czynności, istotnie wspiera wytrwałość do jej zakończenia.

 

Powodzenia !!! Działajcie !!! Stawiajcie sobie cele i dążcie do nich !!!