Jak radzić sobie z trudnymi emocjami

Jak radzić sobie z trudnymi emocjami w obecnej sytuacji?

Izolacja, lęk, strach, smutek, drażliwość , frustracja, niepewność, to tylko niektóre z tych mniej przyjemnych emocji, które nam obecnie towarzyszą. Sytuacja izolacji, dystansu społecznego, spędzanie dni lub tygodni w domu przy ograniczonej stymulacji zmysłowej i kontaktach społecznych może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie, a nawet  zdrowie psychiczne. Tym bardziej w przypadku Was maturzystów, gdzie narażeni jesteście na długotrwały stres i niepewność, co do waszej przyszłości, decyzji, na które czekacie… Lata nauki , przygotowań, marzenia, których realizacja miała być szansą na lepsze jutro.                 Co możemy zrobić, aby jak najlepiej poradzić sobie w tej trudnej sytuacji i przekuć nasze negatywne emocje w coś pozytywnego?

  • Ogranicz informacje do wiarygodnych źródeł. Ważne jest, aby uzyskiwać dokładne i aktualne informacje na temat zdrowia publicznego dotyczące COVID-19, ale zbyt duża ekspozycja na medialne relacje o wirusie może zwiększać uczucie strachu i niepokoju. Lepiej czasami poczytaj książkę, czy posłuchaj muzyki.
  • Twórz codzienne czynności i postępuj zgodnie z nimi. Utrzymanie codziennej rutyny może pomóc zachować porządek i cel w ich życiu. Staraj się uwzględniać regularne codzienne czynności, takie jak praca lub nauka, nawet jeśli muszą być wykonywane zdalnie. Zjedz z domownikami wspólną kolację, jeśli dotychczas taki był wasz zwyczaj. Rutyna wpływa na poczucie bezpieczeństwa.
  • Zachowaj kontakty społeczne. Rozmawiaj ze swoimi bliskimi przez telefon i używając komunikatorów. Starajcie się rozmawiać także na tematy niezwiązane z wirusem, pandemią, chorobami.
  • Nazywaj swoje uczucia, wypowiedz swoje myśli. Chcemy mieć poczucie wspólnoty, zrozumienia, akceptacji naszych emocji (również lęku). Rozmawiaj o tym z zaufanymi osobami, ale też staraj się nie obciążać nadmiernie innych swoim lękiem, nie nakręcajcie wzajemnie spirali paniki. Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie z emocjami poszukaj pomocy specjalisty. Wielu psychologów w tym czasie świadczy usługi porad on-line.
  • Staraj się zachować poczucie humoru. Obśmianie pewnych trudności, tematów tabu lub kłopotliwych jest mechanizmem obronnym i reakcją obniżającą poziom lęku.
  • Zadbaj o siebie, o zrównoważoną dietę (oczywiście w miarę możliwości i dostępu do produktów) i odpowiednią ilość snu. Wypoczęty i dobrze odżywiony organizm jest silniejszy. Również psychicznie. Unikaj używek i destrukcyjnych zachowań. Ja wiem, że używki pozwalają na chwilę zredukować stres, ale ważniejsze są skutki długofalowe. Szczególnie w sytuacjach silnie stresujących potrzebujesz silnego organizmu. Potraktuj dodatkowy czas dystansowania się od świata zewnętrznego, jako czas zadbania o relacje między domownikami. Zróbcie coś razem: gry planszówki, wspólne gotowanie, a nawet wspólne porządki to czas, który buduje poczucie wspólnoty, a przede wszystkim daje możliwość rozmowy i bliskości.
  • Zachowaj kontakt z naturą– oczywiście w miarę możliwości. Obcowanie z przyrodą pomaga koić nerwy. Zgodnie z zaleceniami unikamy skupisk ludzi, ale możemy wyjść na spacer do lasu, możemy zająć się wiosennymi porządkami w naszym ogródku – kontakt z naturą, ruch na świeżym powietrzu, fizyczne zmęczenie – same plusy.

Pamiętaj, że także te najtrudniejsze sytuacje w naszym życiu kiedyś się kończą, choć teraz trudno o tym myśleć w ten sposób. Uwierz, że jeszcze będzie normalnie, a czas który został nam dany ma nas wszystkich czegoś  nauczyć….Życzymy siły i wytrwałości.