Dni Majdanka

19 września, jak co roku  wychowankowie naszej bursy uczestniczyli w edukacyjnej wycieczce do Państwowego Muzeum na Majdanku – Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady. Obóz funkcjonował w latach 1941-1944 i zginęło w nim około 80 tysięcy ludzi.

Zwiedzanie muzeum rozpoczęliśmy pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa, a następnie mieliśmy możliwość zobaczenia zabudowań obozowych m.in. wież strażniczych, budynku łaźni, komór gazowych, krematorium, baraków więźniów.

Na III polu więźniarskim obejrzeliśmy Kolumnę Trzech Orłów, która przeszła gruntowną konserwację. Autorem repliki jest artysta rzeźbiarz Witold Marcewicz. Kolumna Trzech Orłów została wykonana przez polskich więźniów według projektu Albina Marii Bonieckiego.

Ostatnim punktem naszego zwiedzania było Mauzoleum – góra usypana z ludzkich prochów. Ogromne wrażenie zrobiły na nas słowa umieszczone na pomniku ,,Los Nasz dla Was przestrogą”, które pobudziły wszystkich do głębokiej refleksji i przemyśleń jak bardzo kruche jest życie ludzkie.

 

 

Leave Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *