20 MARCA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ SZCZĘŚCIA

W  kalendarzu świąt nietypowych pod datą 20 marca widnieje Międzynarodowy Dzień Szczęścia (ang. International Day of Happiness). Czym jest szczęście? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, próbowali na nie odpowiedzieć najwybitniejsi filozofowie, artyści czy naukowcy. Większość z nas jednak nieustannie dąży do osiągnięcia tego stanu ducha, czy też pomyślnego losu.

Jak powstał ten teoretycznie najszczęśliwszy dzień w roku?

Inicjatywa dnia szczęścia wywodzi się z Bhutanu, którego obywateli uważa się za najszczęśliwszych ludzi na świecie. Ten kraj jako pierwszy zaczął wykorzystywać (od 1972 roku) wskaźnik szczęścia narodowego, służący do oceny jakości życia. Prawie 40 lat później Jayme Illien przedstawił wyższym urzędnikom Organizacji Narodów Zjednoczonych swój pomysł i koncepcję na stworzenie Międzynarodowego Dnia Szczęścia. Warto kilka słów poświęcić inicjatorowi całej idei, bowiem to postać nietuzinkowa. Jako dziecko został porzucony na ulicy w rodzinnej Kalkucie, następnie trafił do sierocińca. Na szczęście dla niego, został adoptowany przez pewną Amerykankę. Od tego czasu Jayme podróżował do sierocińców na całym świecie, bezinteresownie pracując z sierotami, czy uchodźcami. Nie przeszkodziło mu to osiągać sukcesów również w pracy zawodowej.
Międzynarodowy Dzień Szczęścia ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2012 roku. Jego termin wyznaczono na dzień 20 marca. Jako uzasadnienie podano, że dążenie do szczęścia jest podstawowym celem człowieka, stąd obchody święta powinny być ukierunkowane na osiągnięcie lepszego, bardziej kompleksowego, sprawiedliwego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego. W ten sposób można walczyć z ubóstwem, zapewnić godne warunki życia wszystkim narodom. ONZ udowodniło, że dla organizacji nie są to tylko puste slogany, bowiem w 2015 roku wprowadziło 17 celów zrównoważonego rozwoju, które mają na celu zmniejszenie ubóstwa, nierówności i ochronę naszej planety, czyli kluczowych aspektów prowadzących do dobrobytu i szczęścia.
Pierwszy Międzynarodowy Dzień Szczęścia obchodzono w 2013 roku, zaangażowały się w niego naprawdę znane „nazwiska”, m. in. Ndaba Mandela, wnuk Nelsona Mandeli, Chelsea Clinton, córka Billa Clintona oraz jego żona Hillary Clinton. Wszyscy oni wzięli udział w konferencji TedXTeen w Nowym Jorku popierającą tę ideę. Druga edycja była naprawdę dużym wydarzeniem, bowiem promował ją słynny muzyk i producent Pharrell Williams. Jego hit „Happy” nucili ludzie z każdego kraju, co więcej, nagrywali sami swoje teledyski. W akcje angażowały się całe społeczności, dzięki czemu powstał pierwszy na świecie 24-godzinny teledysk. Rok później Pharrell Williams także wziął udział w wydarzeniu, m. in. przemawiając podczas Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Zatem, co można zrobić, żeby być w życiu bardziej szczęśliwym? Poniżej proponujemy dwa ćwiczenia, które wpływają na poczucie dobrostanu. Badania pokazują, że ludzie którzy chociaż przez tydzień je wykonują mają podwyższony nastrój i czują się bardziej szczęśliwi niż przed ich wykonaniem.

Ćwiczenie 1: Prowadzenie dziennika wdzięczności

Codziennie wieczorem zastanów się przez chwilę za co jesteś wdzięczny, co doceniasz w swoim życiu. Może jest to praca, która pozwala Ci się realizować, może obecność ważnej dla Ciebie osoby. Zapisz trzy rzeczy w swoim notesie.

Badania pokazują, że wyrażanie wdzięczności podnosi poczucie własnej wartości, hamuje gniew i poczucie krzywdy. Co więcej, zbliża nas do innych ludzi i pomaga uzyskać wsparcie w trudnych sytuacjach.

Ćwiczenie 2: Co dobrego się dziś wydarzyło?

Zastanów się, co dobrego spotkało Cię danego dnia. Być może dobrze poradziłeś sobie z jakimś zadaniem, być może znalazłeś wyjście w trudnej sytuacji, być może zachowałeś spokój w stresującej sytuacji, może ktoś dał Ci kwiaty albo był dla Ciebie miły. Pomyśl przez chwilę co dobrego przyniósł dany dzień. Zapisz trzy rzeczy w swoim notesie. A następnie przy każdym zdarzeniu zapisz dlaczego tak się stało, np. „koleżanka pomogła mi przygotować prezentację, ponieważ jestem osobą, którą wspierają inni ludzie”.

Każde z tych ćwiczeń to zachęta do zmiany podejścia do życia. Zamiast skupiać się na tym co nam nie pasuje, czego mamy za mało, można zacząć dostrzegać rzeczy dobre, wartościowe, które są obecne w naszym życiu. Bo szczęście to nie tylko to co życie nam daje, ale także to czego nie zabiera.