Wracamy do szkoły! – sposoby na efektywną naukę

Przed nami powrót do szkół i na początku nauka hybrydowa, a potem stacjonarna. Koniec roku szkolnego zbliża się coraz szybciej. A jak wygląda nasza sytuacja szkolna, czy są przedmioty, które jeszcze możemy poprawić, jak zmotywować się do nauki, gdy pogoda nas rozpieszcza promieniami słonecznymi, a wokół wszystko kwitnie. Czy są jakieś sposoby?

  1. Odkryj, dlaczego odkładasz naukę?

Odkładanie nauki na później to złożony problem i może mieć wiele przyczyn, m.in.:  czekasz na idealny moment na „rozpoczęcie”, przedmiot, bądź temat jest nudny, zadanie stało się tak przytłaczające, że nie wiesz, od czego zacząć? Itp. Zrozumienie, dlaczego zwlekasz jest pierwszym krokiem do uzyskania motywacji.

  1. Podziel naukę na etapy

Podziel każde większe zadanie na fragmenty, części. Zaplanuj dokładnie, ile z tych etapów zrealizujesz każdego dnia. Fragment może polegać na przeczytaniu trzech stron podręcznika, rozwiązaniu kilku zadań, wyszukaniu informacji w Internecie na dany temat.

  1. Nagradzaj się

Za każdym razem, kiedy zrealizujesz dwa lub trzy etapy nauki, nagradzaj się krótkim relaksem. Może być to 5 minut ulubionej gry na smartfonie, krótki spacer lub aktywność ruchowa, itp. Nagrody mają szczególną wartość , kiedy realizujesz cele długoterminowe, np. przygotowywanie się do sprawdzianów, egzaminów.

  1. Wypracuj nawyk nauki

Systematyczność i nawyk nauki są skuteczniejsze niż motywacja. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest ustalenie harmonogramu nauki. Nawyki nie powstają z dnia na dzień. Badania wykazują, że uformowanie nawyku zajmuje zwykle od 20 do 30 dni.

  1. Używaj map myśli, aby uporządkować informacje

Mapy myśli naśladują w naturalny sposób działanie mózgu i systemu pamięciowego, przez co ułatwiają naukę. Kiedy tworzysz mapę myśli, odzwierciedlasz sposób, w jaki Twój mózg przetworzył i zorganizował informację na dany temat. Możesz stworzyć mapę myśli za pomocą papieru i ołówka, ale jeżeli wolisz zrobić to na telefonie, tablecie lub komputerze możesz użyć aplikacji takiej jak Simple Mind

  1. Szukaj luk w swoim rozumieniu

Jednym z powodów niskiej motywacji może być brak możliwości dzielenia się wiedzą z innymi i nauka w samotności. Warto znaleźć osobę z którą będziesz na bieżąco dzielić się wiedzą, spostrzeżeniami i przemyśleniami.(może być to Zoom, Skype, WhatsApp).

 Jak powiedział kiedyś Albert Einstein: „Jeśli nie potrafisz tego po prostu wyjaśnić, nie rozumiesz tego wystarczająco dobrze”.

Polecam artykuł: „Jak zmotywować się do nauki? 18 skutecznych sposobów na stronie https://jaksieuczyc.pl/jak-sie-zmotywowac-do-nauki/