pomóż zwierzętom przetrwać zimę

Naszym podstawowym obowiązkiem w stosunku

do naszych młodszych braci

jest niekrzywdzenie ich,

jednak poprzestanie na tym,

to nie wszystko.

Mamy ważniejszą misję

– służyć im pomocą,

kiedykolwiek będą jej potrzebować.”

św. Franciszek z Asyżu

Zimno, mokro i mroźno, a może być gorzej…

REAGUJ! Pomagaj!

Reaguj i pomóż  bezdomnym zwierzętom. Koty i psy głodne, spragnione i zziębnięte, mogą tylko liczyć na ludzką pomoc, tylko dzięki nam mogą  przetrwać trudny czas. Zanim poinformujesz i pojawią się odpowiednie służby interwencyjne: wystaw pojemnik z  wodą, przygotuj posiłek o temperaturze pokojowej. Postaw naczynie w miejscu widocznym, ale nie  zbliżaj się zbyt blisko, biedactwo boi się i nie ufa człowiekowi. Podejdzie do jedzenia, jeśli uzna, że jest w bezpiecznej odległości. Pamiętaj! – w posiłkach nie może być kości, ości, ostrych przypraw i nie mogą być zbyt słone.

Zatroszczcie się też o Wasze psy i koty. Ustawa o ochronie zwierząt zakazuje między innymi trzymania zwierząt na stałe na uwięzi, a zezwala na zapinanie psa na linkę, jedynie tymczasowo. Pies mieszkający w budzie musi być codziennie wyspacerowany, albo chociaż należy go uwolnić i pozwolić poruszać się W ten sposób się rozgrzewa. Pamiętajcie o ociepleniu psiej budy. Trzeba ją wyłożyć słomą, sianem czy choćby polarem, odizolować od zimnego podłoża i osłonić od wiatru. Psy ras nieprzystosowanych do niskich temperatur i szczeniaki nie mogą długo przebywać na zewnątrz! Na noc należy je bezwzględnie zabrać do domów lub ocieplonych pomieszczeń gospodarczych.

Pamiętajcie też o kotkach, one są bardzo ciepłolubne. Pozwólmy również w czas mrozów bezdomnym psom czy kotom schronić się w stodole lub innym pomieszczeniu gospodarczym!

Pamiętajmy! Dobro wraca!