100 rocznica Bitwy Warszawskiej 15 sierpnia 1920 r.

Bitwa, w której Polacy pokonali bolszewicką Armię Czerwoną, zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.

Bitwa Warszawska zakończyła się zwycięstwem dzięki genialnemu manewrowi, opracowanemu przez Piłsudskiego. Bitwa Warszawska została uznana za 18 przełomową bitwę w historii świata.

Posłowie RP uchwalili 2020 rok – Rokiem Bitwy Warszawskiej. „Bohaterskie Wojsko Polskie na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, wspieranym m.in. przez szefa sztabu generalnego – generała Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego, obroniło niepodległość Polski. Zwycięstwo przekreśliło też plany rozszerzenia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią” – podkreślono w tekście dokumentu. Genialny manewr strategiczny Piłsudskiego – rozpoczęta kontrofensywa znad Wieprza na tyły wojsk sowieckich – błyskawicznie zmienił zwycięski pochód bolszewików w druzgocącą klęskę. W tradycji symbolami Bitwy Warszawskiej stały się szczególnie krwawe zmagania pod Radzyminem i Ossowem i śmierć, w przeddzień uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, bohaterskiego kapelana, ks. Ignacego Skorupki, poległego wśród swych wychowanków – harcerzy i gimnazjalistów, ochotników. Święto Matki Bożej, 15 sierpnia, stało się także Świętem Żołnierza.

 

Obraz pt. „Cud nad Wisłą” namalowany został przez Jerzego Kossaka w 1930 roku.